Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Kraków z dofinansowaniem na rozwój OZE

Miasto otrzyma dofinansowanie z Krajowego Planu Odbudowy, przyznane przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii, na pilotażowy projekt rozwoju odnawialnych źródeł energii. Wsparcie finansowe w wysokości 430,6 tys. zł pozwoli na powstawanie na terenie Krakowa większych instalacji fotowoltaicznych.

Fot. Krakowski Holding Komunalny SA

Projekt ma sprawdzić możliwość współpracy mieszkańców, spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych w podziale energii uzyskanej m.in. przez miejskie farmy fotowoltaiczne.

– Jeśli pilotaż się sprawdzi, Kraków będzie zabiegał w przyszłości o znacznie większe środki finansowe, wspierające takie rozwiązania na szerszą skalę – zapowiada Andrzej Kulig, zastępca prezydenta.

Celem projektu jest opracowanie dwóch koncepcji rozwoju, które pozwolą na wdrożenie i rozwój społeczności energetycznych działających w zakresie OZE na terenie Krakowa.

Koncepcje będą oparte na dwóch modelach:

  • gdzie miasto wspiera inicjatywy prosumenckie (zbiorowe, indywidualne i lokatorskie). Ta formuła przeznaczona jest przede wszystkim dla indywidualnych mieszkańców, spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych. Uwzględnia udział samorządu na poziomie przedinwestycyjnym
  • w oparciu o zasoby gminne, wspierająca budowę większych elektrowni fotowoltaicznych, np. na terenach poprzemysłowych, wykluczonych w najbliższym czasie z innych form użytkowania. Mogą tu powstać większe instalacje fotowoltaiczne o mocy kilkudziesięciu MWp. Mogą być realizowane w różnych formach własnościowych np. własnej inwestycji miasta lub inwestycji mieszkańców Krakowa. Dysponując własną elektrownią fotowoltaiczną miasto zyskałoby narzędzie do walki z ubóstwem energetycznym. W tej koncepcji zakłada się udział samorządu na poziomie przedinwestycyjnym i w dalszym etapie inwestycyjnym, zaangażowanie jednostek miejskich, a członkami społeczności mogli być np. Domy Pomocy Społecznej, indywidualni mieszkańcy, również ci zagrożeni ubóstwem energetycznym.
pokaż metkę
Autor: Kamil Popiela
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2024-04-15
Data aktualizacji: 2024-04-23
Powrót

Zobacz także

Znajdź