Klimat rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

YouthKrakHack

YouthKrakHack to maraton projektów społecznych, który z inicjatywy Komisji Dialogu Obywatelskiego ds. Młodzieży, realizowany jest nieprzerwanie od 2018 r., przez Referat ds. Młodzieży (Wydział Polityki Społecznej i Zdrowia UMK). Każda edycja poświęcona jest innemu tematowi, a zadaniem uczestników jest opracowanie autorskich projektów z zakresu polityki młodzieżowej. W ten sposób młodzi krakowianie mają możliwość wyrażenia oczekiwań względem tematów które ich interesują, są społecznie ważne i nierzadko dotyczą ich przyszłości. Na realizację wzywania uczestnicy mają 12 godzin. Do udziału w hackathonie mogą zgłaszać się indywidualnie lub grupowo, w zespołach liczących od trzech do pięciu osób.

Młodzież biorąca udział w maratonie projektów społecznych ma szansę, by aktywnie zaangażować się w życie miasta, podnieść i wzmocnić swoje kompetencje społeczne (zwłaszcza w takich obszarach jak: praca w grupie, twórcze rozwiązywanie problemów, umiejętność prezentacji i efektywnej komunikacji), wzmocnić poczucie wpływu na najbliższe otoczenie, a także wykształcić umiejętność korzystania z narzędzi partycypacji społecznej oraz poznać mechanizmy podejmowania decyzji w mieście, jak też demokratyczne formy wpływania na nie.

Ostatnia, piata już edycja tego wydarzenia pn. YouthKrakHack. W dobrym klimacie! odbyła się w 2021r. i dotyczyła rekomendacji powstałych w trakcie prac Krakowskiego Panelu Klimatycznego.

Opracowane wtedy propozycje o charakterze edukacyjnym i informacyjnym mają za zadanie kształtowanie wśród mieszkańców postaw proklimatycznych. Trzy najlepsze projekty są aktualnie realizowane przez miasto. Są one elementem miejskiej kampanii edukacyjno-informacyjnej „Kraków w dobrym klimacie”.

Zwycięzcą ostatniego maratonu został projekt: „Idźże w retroklimat”, który w swoich założeniach skupia się na międzypokoleniowym przeciwdziałaniu i ograniczaniu nadmiaru konsumpcji, propagując przy tym rozsądne korzystanie z nieodnawialnych zasobów naturalnych.

Drugie miejsce zajął projekt „Dziecinnie prosty przepis na przyszłość”. To kampania, która proponuje szereg działań edukacyjnych w zakresie żywienia roślinnego wśród krakowskich rodzin z dziećmi. Trzecim wyróżnionym projektem został „Ekokalendarz”, czyli pierwszy krakowski kalendarz świadomości klimatycznej, którego zadaniem jest przeciwdziałanie bierności ekologicznej.

Dodatkowe informacje na stronie Młody Kraków 2.0 na profilu MłodyKraków na Facebooku oraz w zakładce Młodzi dla klimatu

Młody Kraków

 

pokaż metkę
Autor: Małgorzata Malina
Osoba publikująca: Małgorzata Malina
Podmiot publikujący: Wydział Gospodarki Komunalnej i Klimatu
Data publikacji: 2023-03-14
Data aktualizacji: 2023-04-04
Powrót