Nasze Miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Kłódki z kładki o. Bernatka zostaną przetopione. Powstanie ławeczka zakochanych

Rozpoczęła się wymiana wypełnienia balustrad na kładce o. Bernatka. Prace w pierwszym etapie dotyczą na razie części dla pieszych. Słynne kłódki, zawieszane na kładce przez zakochanych, zostaną przetopione i powstanie z nich wyjątkowa ławeczka.

Fot. Zarząd Dróg Miasta Krakowa

Wypełnienie jest demontowane na dwóch, metrowych odcinkach. Ze względów bezpieczeństwa, montaż nowego wypełnienia musi być wykonany tego samego dnia.

Na kładce o. Bernatka wymienione zostaną wypełnienia przęseł balustrad – siatka będzie zastąpiona pionowymi elementami szczeblinkowymi ze stali nierdzewnej. Wpłynie to na poprawę bezpieczeństwa.

Roboty będą przebiegały w dwóch etapach:

  • w pierwszym, od 12 lutego, wyremontowana zostanie balustrada w części dla pieszych (od strony mostu im. Powstańców Śląskich), w tym czasie ruch pieszy zostanie skierowany na drogę dla rowerów, usytuowaną po drugiej stronie
  • w drugim – realizacja planowana w III kwartale tego roku – wyremontowana zostanie balustrada przy drodze dla rowerów (od strony mostu im. Piłsudskiego).

Pierwszy etap finansowany jest ze środków na bieżące utrzymanie obiektów inżynierskich, a koszt jego realizacji wyniesie ok. 670 tys. zł.

Została też podjęta decyzja, co stanie się z kłódkami zamontowanymi na kładce, które stały się nieodłącznym jej elementem. Jak poinformował przedstawiciel Zarządu Dróg Miasta Krakowa, zostaną one przetopione i z 3 ton materiału powstanie wyjątkowa ławeczka dla zakochanych.

W czerwcu i lipcu 2022 r. mieszkańcy przesłali ponad 600 pomysłów na ich zagospodarowanie: zdjęcie kłódek i poddanie uzyskanego surowca recyklingowi, a za środki z ich sprzedaży wsparcie celu charytatywnego, wykonanie z przetopionych kłódek rzeźby lub serii rzeźb o tematyce związanej z miłością czy przeniesienie kłódek w inne miejsce.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2024-01-31
Data aktualizacji: 2024-03-01
Powrót

Zobacz także

Znajdź