Nasze Miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Prawie 14 000 przedsiębiorców skorzystało w 2023 r. z usług Referatu ds. CEIDG

W 2023 roku Referat ds. CEIDG Wydziału Spraw Administracyjnych UMK obsłużył 13 972 przedsiębiorców, w tym 2 031 cudzoziemców.

Fot. materiały prasowe

Składając wnioski do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, przedsiębiorcy mogli liczyć na wsparcie i pomoc pracowników referatu w zakresie rejestracji działalności gospodarczej, zmiany danych firmy, zawieszenia, wznowienia oraz zamknięcia firmy w ramach wpisu do CEIDG.

2 515 – tyle osób za pośrednictwem Urzędu Miasta Krakowa założyło własną firmę, w tym 931 cudzoziemców.

Największą grupę wśród cudzoziemców rozpoczynających działalność gospodarczą – tak jak w ubiegłym roku – stanowili obywatele Ukrainy, którzy założyli aż 724 (rok wcześniej 510) firmy oraz obywatele państw członkowskich Unii Europejskiej – 85 (rok wcześniej 78) firm. Skokowy wzrost wśród obywateli Ukrainy widoczny jest od wybuchu wojny w tym kraju. Przypomnijmy, że obecnie na podstawie Ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, obywatele Ukrainy mogą założyć i prowadzić firmę na takich samych zasadach jak obywatele Polski.

Dane pokazują, że pomimo możliwości składania wniosków do CEIDG drogą elektroniczną, wielu przedsiębiorców wybiera tradycyjną formę składania wniosków, oczekując bezpośredniej pomocy urzędnika w dopełnieniu formalności prawnych związanych z własną firmą.

 

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2024-01-31
Data aktualizacji: 2024-02-19
Powrót

Zobacz także

Znajdź