Nasze Miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Światowy Dzień Spirometrii – bezpłatne badania dla mieszkańców

W związku z przypadającym 14 października Światowym Dniem Spirometrii, pracownicy Kliniki Pulmonologii II Katedry Chorób Wewnętrznych UJ CM oraz Oddziału Krakowskiego Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc, będą wykonywać na terenie Urzędu Miasta Krakowa bezpłatnie badania spirometryczne.

Badania spirometryczne dostępne będą dla mieszkańców Krakowa
w następujących salach:

1)    Sala Portretowa UMK, plac Wszystkich Św. 3-4, w godz. 10 – 15,

2)    Sala Nr 2 UMK, al. Powstania Warszawskiego 10, w godz. 8.30 – 15.

Organizatorem tej akcji w Polsce jest Polskie Towarzystwo Chorób Płuc wraz ze wszystkimi Oddziałami Regionalnymi.

Spirometria jest to najpopularniejsza, prosta i szybka metoda badania funkcji płuc, która za pomocą prostego urządzenia pozwala na wczesne wykrywanie tzw. obturacyjnych chorób płuc, do których należy astma i POChP. Masowe badania pirometryczne mają na celu zwiększenie świadomości społeczeństwa w zakresie kwestii związanych ze zdrowiem i chorobami płuc, a także zwrócenie uwagi na szkodliwe działania, takie jak palenie tytoniu.

Choroby układu oddechowego stanowią poważny problem medyczny i społeczny. Obserwuje się wzrastającą liczbę zachorowań na takie choroby jak przewlekła obturacyjna choroba płuc (POCHP), astma oraz rak płuca. Stad też bardzo cenne są wszelkie akcje prowadzone na skalę masową, których celem jest wczesne wykrywanie tych chorób. Jedną z takich akcji, jest organizowany od kilku lat 14 października, Światowy Dzień Spirometrii. (JD).

pokaż metkę
Osoba publikująca: OLGA SOLARZ - Redakcja MPI
Podmiot publikujący: Kancelaria Prezydenta
Data publikacji: 2010-10-11
Data aktualizacji: 2010-10-11
Powrót

Zobacz także

Znajdź