Nasze Miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Teatr tworzył od ponad 25 lat. Adolf Weltschek zakończył pracę w Grotesce

Z końcem sierpnia zakończył pracę na stanowisku dyrektora Teatru Groteska Adolf Weltschek. Z teatrem związany był od 1991 roku, w tym od 1998 r. na stanowisku dyrektora naczelnego i artystycznego.

Adolf Weltschek
Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl

Podczas 25-letniej kadencji (1998–2023) Adolfa Weltschka teatr odnosił liczne sukcesy i stał się jedną z najbardziej rozpoznawalnych instytucji teatralnych w Polsce. Z jednej strony kontynuował tradycję teatru, ale jednocześnie stale poszukiwał nowych form teatralnej wypowiedzi. Te poszukiwania sprzyjały rozwojowi widowni, włączały w obieg kultury zarówno najmłodszą, młodą, jak i dojrzałą publiczność, rozbudzając wyobraźnię i tworząc przestrzeń do spotkań oraz twórczego dialogu.

W trakcie pełnienia funkcji dyrektora teatru, Groteska przygotowała 112 premier, zagrano niemal 12,3 tysiąca przedstawień, które obejrzało ponad 3,2 miliony widzów. Te liczby mówią same za siebie. Pokazują skalę oddziaływania i obecność tego teatru w życiu kulturalnym Krakowa.

Bogaty jest także osobisty dorobek twórczy Adolfa Weltschka: wyreżyserował ponad 70 przedstawień teatralnych w około 20 placówkach teatralnych, jest autorem m.in. 10 sztuk teatralnych, współtwórcą scenariuszy filmowych, pomysłodawcą i realizatorem widowisk plenerowych, w tym znanej w całej Polsce Wielkiej Parady Smoków.

Parada Smoków – edycja 2023:

 

Trzeba też podkreślić i docenić działania Adolfa Weltschka na rzecz promocji teatru i jego misji zarówno w Krakowie, Małopolsce, jak i w kraju poprzez jego obecność w szkołach i placówkach wychowawczych i oświatowych w całej Polsce. Działalność teatru urozmaicały warsztaty artystyczne, konkursy plastyczne i sceniczne, a także prowadzone w przestrzeni miejskiej akcje teatralne, takie jak „Groteska w drodze”. Dzięki temu projektowi, w czasie zamknięcia teatrów z powodu pandemii COVID-19, dzieci z Krakowa i okolic pozostawały w kontakcie ze sztuką, oglądając w swoich przedszkolach – zgodnie z reżimem sanitarnym – inscenizacje utworów Jana Brzechwy, Juliana Tuwima czy Wandy Chotomskiej.

– Wychodzenie teatru w przestrzeń miasta, a także koncepcja partycypacyjnego wchodzenia w społeczności szkolne i dzielnicowe, bycie blisko widza – to ogromne osiągnięcie teatru pod dyrekcją – podkreślił Robert Piaskowski, pełnomocnik prezydenta miasta Krakowa ds. kultury.

Za swoją działalność twórczą i artystyczną Adolf Weltschek otrzymał wiele nagród i odznaczeń, wśród których warto wymienić, między innymi, nagrodę II stopnia za przedstawienie „Grand Hotel” według Fiodora Dostojewskiego w Teatrze STU w Krakowie (XVII OPZTMF w Szczecinie, 1982); III nagrodę za reżyserię (z Janem Burnatem) autorskiego przedstawienia „Księga Dobrej nadziei” w Teatrze Lalki i Maski Groteska w Krakowie (XIX OFTL w Opolu 1999); Nagrodę Miasta Krakowa (2002); Złotą Maskę – nagrodę w plebiscycie najmłodszej publiczności dla przedstawienia „Czarnoksiężnik z Archipelagu” według Ursuli K. Le Guin w Teatrze Lalki, Maski i Aktora Groteska w Krakowie (2003), a także Order Uśmiechu (2011).

W roku 2022 Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski nadało Teatrowi Groteska tytuł Lidera Małopolski za „Najlepsze przedsięwzięcie roku 2022 w Małopolsce, czyli za Festiwal Materia Prima”, który został zainicjowany przez Adolfa Weltschka w 2010 roku.

Materia Prima – edycja 2023:

 

25 lat na stanowisku dyrektora jednej instytucji to imponujący wynik. Wieloletnia praca Adolfa Weltschka na rzecz kultury Krakowa i jego wkład w rozwój Teatru Groteska na stałe zapisały się w historii miasta.

 

Adolf Weltschek - portret


 

pokaż metkę
Osoba publikująca: Oliwia Stępień
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2023-08-31
Data aktualizacji: 2023-09-03
Powrót

Zobacz także

Znajdź