Nasze Miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Dziś krakowskie ulice zmieniają nazwy

Dzisiaj, 10 grudnia, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka – święto uchwalone Zgromadzenie Ogólne ONZ z okazji podpisania w 1948 r. Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. W Krakowie z tej okazji już po raz drugi wybrane ulice na jeden dzień zmieniają swoje nazwy, zwracając uwagę na kluczowe dla nas wszystkich wartości: szacunku i solidarności.

Fot. materiały prasowe

Plac Wszystkich Świętych stanie się na jeden dzień placem Praw Człowieka, ul. Wielopole – ul. Równego Traktowania, pl. Centralny im. Ronalda Reagana – pl. Sprawiedliwości Społecznej, ul. Krupnicza będzie nosić nazwę ul. Poszukiwania Dialogu, a al. Focha stanie się al. Braterstwa i Siostrzeństwa.

– Już od dłuższego czasu intensywnie działamy na rzecz praw człowieka w naszym mieście, pragniemy budować miejską wspólnotę zbudowaną na szacunku, pełną solidarności, gotową na poszukiwanie dialogu. Rozpoczęliśmy już prace nad miejskim programem „Kraków dla Równości”. Już niedługo zaprezentujemy diagnozę, a w 2023 gotowy dokument – mówi inicjatorka akcji Nina Gabryś, pełnomocniczka prezydenta Krakowa ds. polityki równościowej.

W akcję włączył się Zarząd Transportu Publicznego, który wykonał tablice z nazwami ulic.

W Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka szczególnie ważnym jest rozmawiać o równości, o szacunku dla drugiej osoby oraz o bogactwie, jakie niesie za sobą różnorodność. Biblioteka wydaje się miejscem naturalnym do takiej debaty. Jest punktem spotkań i źródłem opowieści o świecie dla młodszych i starszych. Książki uczą wrażliwości, opowiadają historie, które mają możliwość zmieniania świata.

Dlatego zachęcamy do poszukiwań inspirujących lektur na specjalnej wirtualnej równościowej półce, gdzie prezentowane są książki o prawach człowieka, poruszające tematykę antydyskryminacyjną.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Oliwia Stępień
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2022-12-06
Data aktualizacji: 2022-12-10
Powrót

Zobacz także

Znajdź