Nasze Miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Zmarł prof. Allan Rzepka

W niedzielę, 4 września, zmarł prof. Allan Rzepka – artysta-malarz, grafik, scenograf i zasłużony pedagog. Prowadząc przez szereg lat Pracownię Rysunku Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, wychował wiele pokoleń studentów. Pogrzeb odbędzie się w piątek, 9 września, o godz. 11.00 na cmentarzu Podgórskim.

Prof. Allan Rzepka urodził się w 1940 r. w Krakowie. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki na Wydziale Malarstwa oraz na Wydziale Scenografii. Bardzo wcześnie związał swoje życie ze sztuką.

– Był rok 1957 – wspominał zmarły w ubiegłym roku prof. Stanisław Rodziński. – Zbliżała się nasza, a więc Allana i moja matura. Będąc uczniami różnych krakowskich liceów, spotkaliśmy się na zajęciach w tzw. Miejskim Ośrodku Prac Pozalekcyjnych. W niedużej sali (…) rysowaliśmy, malowaliśmy martwe natury, chodziliśmy w plener, przeważnie w okolice Kopca Kościuszki (…) Tak przeżywane i pielęgnowane w wyobraźni malarstwo zaprowadziło (Allana Rzepkę) do pracowni jednego z najwybitniejszych polskich kolorystów – prof. Czesława Rzepińskiego (…). To była droga młodego malarza, zawsze mającego swój obszar malarskich zainteresowań, ironiczne spojrzenie na to, co wokół, ale zawsze wiernego swoim przeżyciom i emocjom. Sądzę, że to właśnie szerokie widzenie sztuki zaprowadziło Allana Rzepkę – ku zdziwieniu wielu – na studia scenograficzne. Tu Allan spotyka profesora Andrzeja Stopkę, jedną z legend ówczesnej Akademii, ale i znakomitego scenografa, rysownika, człowieka, który był jednym z twórców zjawiska nazwanego polską, a raczej krakowską scenografią. Chyba właśnie tu, na scenografii, Rzepka odszukał nowe spojrzenie na światło, kolor, przestrzeń, na pasjonujące go malarskie opowiadanie o swoim świecie i swych pasjach – opowiedział prof. Rodziński.

Artysta uzyskał dyplom w roku 1963. Początkowo równolegle uprawiał malarstwo sztalugowe, grafikę i scenografię. Dwukrotnie – w roku 1965 i 1967 – wziął udział w paryskim Biennale Młodych, przy czym w 1967 r. jego praca została uhonorowana wyróżnieniem.

Pasja scenograficzna była organicznie zanurzona w osobowości prof. Rzepki. Projektował scenografie i kostiumy dla teatrów w Kaliszu, Bielsku Białej, Katowicach, dla ośrodka TV we Wrocławiu oraz dla Opery Śląskiej w Bytomiu. Swoją przygodę z teatrem zakończył w roku 2000 retrospektywną wystawą „Malarstwo w teatr uwikłane”, w Galerii Teatralnej Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Obok projektów scenograficznych – a raczej równolegle z nimi – powstawały obrazy olejne i rysunki, które artysta chętnie łączył w cykle.

Wziął udział w około 100 wystawach indywidualnych i 160 zbiorowych. Jego prace znajdują się m.in.: w zbiorach Wawelu, Collegium Maius, Muzeum Narodowego w Krakowie, Ministerstwa Kultury, oo. karmelitów, zbiorach TPSP w Krakowie oraz w muzeach w Bytomiu, Gdańsku, Wrocławiu, Olsztynie, Zamościu, Rzeszowie i kolekcjach prywatnych w kraju, a także w Niemczech, Austrii, Anglii, Francji, Włoszech, Szwajcarii, Szwecji, Holandii, Hiszpanii, Kanadzie. USA, Australii i Wybrzeżu Kości Słoniowej. Został uhonorowany licznymi nagrodami i wyróżnieniami, m.in. w 1998 r. otrzymał nagrodą I stopnia Ministra Kultury i Sztuki.

Pogrzeb prof. Allana Rzepki odbędzie się w piątek, 9 września, o godz. 11.00 na cmentarzu Podgórskim w Krakowie.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2022-09-06
Data aktualizacji: 2022-09-09
Powrót

Zobacz także

Znajdź