Nasze Miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Znamy Krakowskich Ambasadorów Wielokulturowości 2020!

Poznaliśmy laureatów tegorocznej edycji plebiscytu Krakowski Ambasador Wielokulturowości. W kategorii organizacji pozarządowych, instytucji oraz firm i grup nieformalnych wyróżnienie otrzymali federacja Znaki Równości oraz Fundacja na Rzecz Różnorodności Polistrefa. W kategorii osób indywidualnych tytułami Ambasadorów uhonorowani zostali Joanna Antonik oraz Ziyad Raoof.

Fot. otwarty.krakow.pl

Tytuł Krakowskiego Ambasadora przyznawany jest osobom lub podmiotom za promowanie zróżnicowania kulturowego, etnicznego, wyznaniowego oraz integrację mieszkańców Krakowa i środowisk cudzoziemców.

Uroczyste ogłoszenie wyników plebiscytu i wręczenie nagród laureatom odbyło się w piątek, 25 czerwca, podczas gali finałowej, zorganizowanej zgodnie z obostrzeniami sanitarnymi, w sali Miedzianej Pałacu Krzysztofory.

Laureaci plebiscytu zostali wyłonieni przez Kapitułę Wielokulturowości pod przewodnictwem Dominika Jaśkowca, przewodniczącego Rady Miasta Krakowa.

– W Krakowie szczycimy się swoim wielokulturowym dziedzictwem. Pamiętamy, że imponujący dorobek miasta wypracowany zostały na przestrzeni wieków przez ludzi różnych kultur, wyznań  i narodów.  Obojętnie czy patrzymy na słynną w całym świecie  dzielnicę  Kazimierz czy też spoglądamy  w stronę Wawelu lub Rynku – wszędzie widzimy ślady ich aktywności. Przybysze z różnych stron Polski i świata dzielili się z miastem swoimi talentami, wiedzą, a czasem tylko odmiennym stylem życia. Bo Kraków przyciągał nie tylko wybitne jednostki, ale też zwykłych migrantów, którzy mieszkając tutaj dodawali miastu kolorytu i przyczyniali się do jego ekonomicznego rozwoju – powiedział podczas gali prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Wielokulturowość zbudowała tożsamość historycznego Krakowa i chcemy by tworzyła ją również współcześnie. Cieszymy się, kiedy cudzoziemcy wybierają nasze miasto żeby tutaj żyć,  uczyć się, pracować czy znaleźć bezpieczny azyl. Dlatego od 2016 roku realizujemy program Otwarty Kraków, którego celem jest nic innego, jak stworzenie takich warunków, takiego klimatu społecznego, który sprawi, że przybysze będą czuli się pełnoprawną częścią naszej  społeczności. Cieszę się także że coraz więcej osób i instytucji z oddaniem działa na rzecz międzynarodowej społeczności naszego miasta i wspiera nasz projekt otwartego wielokulturowego Krakowa – dodał Jacek Majchrowski.

Nagrodzeni w kategorii: instytucje, organizacje, grupy nieformalne

Laureatami plebiscytu w kategorii organizacji pozarządowych, instytucji oraz firm i grup nieformalnych zostali Federacja Znaki Równości oraz Fundacja na Rzecz Różnorodności Polistrefa.

  • Federacja Znaki Równości działa od 2016 r., należy do ILGA (The International Lesbian, Gay, Bisexual, Trans and Intersex Association). Odpowiada za powstanie w 2019 r. Krakowskiego Centrum Równości DOM EQ, będącego bezpiecznym i otwartym miejscem dla osób LGTB+, mniejszości i cudzoziemców. DOM EQ umożliwia organizowanie grup wsparcia, paneli dyskusyjnych, pokazów filmowych i innych wydarzeń. Federacja zrzesza dziewięć fundacji i stowarzyszeń działających na terenie Małopolski i całego kraju. Udostępnia również darmową pomoc psychologiczną oraz prawniczą, w tym w języku angielskim. W ramach działalności Krakowskiego Centrum Równości funkcjonują grupy Wiara i Tęcza (grupa chrześcijan LGBT+) oraz Obco Tęczowcy (grupa cudzoziemców LGBT+).
  • Fundacja na Rzecz Różnorodności Polistrefa zajmuje się przeciwdziałaniem dyskryminacji i promowaniem praw człowieka. Działa na rzecz osób z grup postrzeganych stereotypowo i doświadczających dyskryminacji, w szczególności ze względu na wyznanie i bezwyznaniowość, narodowość i pochodzenie etniczne, płeć, orientację psychoseksualną i tożsamość płciową. Od 2010 r. organizuje „Żywe biblioteki” umożliwiające spotkanie i porozmawianie z osobami postrzeganymi stereotypowo i mogącymi doświadczać dyskryminacji, w tym z przedstawicielami mniejszości religijnych, etnicznych i kulturowych. W 2020 r. wydarzenie ze względu na pandemię przeniesiono w przestrzeń internetu i zorganizowano trzy edycje online, w tym jedną w ramach „18. Objazdowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS Prawa Człowieka” w „Filmie w Krakowie”. Od 2017 r. fundacja organizuje „Noce świątyń w Krakowie” i „Zakątkowe spotkania” (od 2020 r. spotkania „Zakątkowy Klub Książki”). Organizacja prowadziła cykl warsztatów: „Bezpieczna szkoła. Warsztaty równościowe dla nauczycielek i nauczycieli”, przygotowała publikację „Bezpieczna szkoła. Poradnik równościowy dla nauczycieli i nauczycielek”, współpracowała z IFMSA Poland przy realizacji projektu „Leczyć bez uprzedzeń”.

Nagrodzeni w kategorii: osoby indywidualne

W kategorii osób indywidualnych nagrodzeni zostali Joanna Antonik oraz Ziyad Raoof.

  • Joanna Antonik – założycielka i prezeska Stowarzyszenia Wielokulturowy Kraków, zarejestrowanego w 2018 r.. Jest inicjatorką wielu projektów. W 2020 r. koordynowała projekt „Kraków – mój dom”, zrealizowany dzięki wsparciu finansowemu miasta Krakowa. Projekt skupiał się głównie na przybliżaniu mieszkańcom i mieszkankom Krakowa wielokulturowej historii i współczesności miasta. Wykorzystywano przy tym metody edukacji nieformalnej, takie jak: liczne podcasty, wideospacery („Wielokulturowy Salwator i Zwierzyniec” oraz „Wielokulturowy Stary Cmentarz Podgórski” prowadzone przez duet Krakolodzy. Przewodnicy po Krakowie), konkursy (konkurs fotograficzny „Kraków – mój dom?”), webinaria (webinar o podstawach fotografii „Webinar: Essential Photography Tips for Beginners by Agata Maziarz”), grę miejską (literacka gra miejska – „Znajdź wielokulturową książkę” pod patronatem Kraków Miasto Literatury UNESCO). Aktualnie koordynuje projekt „W 12 kultur dookoła Krakowa”.
  • Ziyad Raoof – pełnomocnik Rządu Regionalnego Kurdystanu w Polsce, urodził się w Kurdystanie Irackim. Jest współzałożycielem Kurdyjskiego Centrum Informacji i Dokumentacji oraz prezesem Stowarzyszenia Irackich Demokratów w Polsce. Od 30 lat działa na rzecz dialogu i lepszego wzajemnego poznania kultury, historii i nauki Krakowa i Kurdystanu. Inicjuje i prowadzi też liczne działania mające na celu zwiększenie otwartości Krakowa i krakowian na obcokrajowców, zwłaszcza z odmiennych kręgów kulturowych. Jest założycielem i dyrektorem Kurdyjskiego Centrum Informacji i Dokumentacji, które od 1992 r. przybliża Polakom historię i kulturę narodu kurdyjskiego. Od 2011 r. we dworze w Tomaszowicach organizuje Targi Sztuki „Kraków Art Expo”. We współpracy między innymi z Uniwersytetem Jagiellońskim, Muzeum Narodowym, Stowarzyszeniem Willa Decjusza, Akademią Muzyczną i Wydawnictwem ZNAK organizował wiele imprez kulturalnych i konferencji naukowych, w których uczestniczyli wybitni naukowcy, politycy, artyści i ludzie kultury, również z Kurdystanu i innych krajów Bliskiego Wschodu. Laureat konkursu Mecenas Kultury Krakowa (2002 r.). Za zasługi dla miasta Krakowa w tym w szczególności na rzecz rozwoju kultury uhonorowany został medalem „Honoris Gratia” w 2011 r.. Członek zarządu Fundacji Zdrowie Dziecka na rzecz Szpitala Dziecięcego im. Św. Ludwika w Krakowie, członek Zarządu Fundacji Międzynarodowe Centrum Kultury, członek Rady Muzeum Narodowego w Krakowie na okres 2012–2016.

Przypomnijmy, że pierwsza edycja plebiscytu Krakowski Ambasador Wielokulturowości została zorganizowana w 2019 roku. Plebiscyt wpisuje się w program Otwarty Kraków, którego celem jest realizacja polityki otwartości Krakowa na przedstawicieli mniejszości narodowych i etnicznych oraz cudzoziemców poprzez budowanie wśród mieszkańców poczucia solidarności i szerzenie wiedzy na temat kultury i obyczajów innych narodowości.

Patroni medialni plebiscytu Krakowski Ambasador Wielokulturowości 2020: „Gazeta Wyborcza” Kraków, Love Kraków, Tok FM.

pokaż metkę
Autor: Grażyna Rokita
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2021-06-25
Data aktualizacji: 2021-06-30
Powrót

Zobacz także

Znajdź