Nasze Miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

2. miejsce Krakowa w rankingu Najlepszych Miast dla Seniorów

Kraków to jedno z najlepszych w Polsce miast do życia dla osób w wieku 60+. Nasze miasto zajęło 2. miejsce w rankingu „Najlepszych miast dla seniorów 2019” przygotowanym przez ikalkulator.pl, tracąc do lidera zaledwie 0,5 pkt.

Fot. Andrea Piacquadio / Pexels

Jak powinny wyglądać miasta przyjazne osobom w wieku 60+? Co jest istotne dla seniorów? Gdzie seniorom żyje się najlepiej? Ikalkulator.pl opublikował ranking i raport będący próbą odpowiedzi na te pytania. Kraków w rankingu zajął 2. miejsce, tracąc do lidera jedynie 0,5 pkt. Na pierwszym miejscu znalazł się Poznań, a za Krakowem na podium uplasowała się Bydgoszcz.

W raporcie Najlepsze miasta dla seniorów 2019 uwzględnione zostały takie kategorie, jak: komfort życia, aktywizacja seniorów, działania władz na rzecz seniorów i koszty życia. W zestawieniu wzięto pod uwagę wszystkie miasta, będące stolicami województw, a także – w przypadku woj. lubuskiego i kujawsko-pomorskiego – ośrodki pełniące podobne role. Łącznie przeanalizowano 18 miast.

Bogata oferta badań i form aktywizacji

Co zdecydowało o wysokim miejscu Krakowa w rankingu? Twórcy raportu zwracają uwagę, że Kraków, oprócz walorów turystycznych i ekonomicznych, ma do zaoferowania mieszkańcom w wieku 60+ bogatą ofertę badań i różnych form aktywizacji, stąd pierwsze miejsce w kategorii dotyczącej finansowania badań.

Seniorzy z Krakowa mogą skorzystać m.in.: ze szczepień przeciw grypie dla osób 65+, programu prewencji otyłości, cukrzycy typu 2, nadciśnienia i miażdżycy; prewencji i wykrywania chorób układu krążenia; programu profilaktyki i leczenia NTM dla kobiet z problemami uroginekologicznymi czy profilaktyki głębokich, nawracających zaburzeń psychicznych. 

W rankingu doceniono także działania władz na rzecz seniorów, zwracając uwagę na funkcjonowanie w mieście Rady Seniorów, licznych Centrów Aktywności Seniora, Klubów Seniora, Uniwersytetów Trzeciego Wieku, a także takie przedsięwzięcia jak między innymi program „Złota rączka” – czyli bezpłatna pomoc w drobnych naprawach, akcja „Miejsce przyjazne seniorom” czy różne konkursy i turnieje organizowane z myślą o starszych mieszkańcach miasta.

Wysoki poziom bezpieczeństwa i opieki medycznej

Zestawienie pokazało także wysoki poziom bezpieczeństwa i opieki medycznej, na jaki mogą liczyć krakowianie w wieku 60+ w porównaniu z mieszkańcami innych miast. Mieszkańcy Krakowa mogą czuć się bezpiecznie, bo liczba przestępstw przeciwko zdrowiu i życiu na tysiąc mieszkańców wynosi tu 0,38, co w podrankingu bezpieczeństwa dało miastu 3 miejsce. Również trzecie miejsce przypadło stolicy Małopolski, jeśli chodzi o dostępność opieki medycznej (szpitali, poradni geriatrycznych, przychodni POZ, punktów nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej, domów pomocy społecznej).

grafika

Dużo zieleni i dostępny transport

Kraków bardzo dobrze wypadł też w kategorii odnoszącej się do zieleni miejskiej. Doceniono liczbę parków, zieleńców, skwerów, terenów zieleni osiedlowej, a także siłowni plenerowych – wszystko, z czego mogą korzystać seniorzy. Wysokie, piąte miejsce przypadło miastu także w podrankingu dostępności transportu, na co wpływ miała zarówno duża liczba linii autobusowych i tramwajowych, jak też dostępność pojazdów niskopodłogowych. Zwrócono także uwagę na  udogodnienia, takie jak m.in.: przewozy dla osób niepełnosprawnych, w tym osób starszych czy też codzienny dowóz do placówek seniorów będących beneficjentami programu „W sile wieku”. W zestawieniu rankingowym Kraków stracił najwięcej w obszarach odnoszących się do wysokich kosztów życia.

Raport został stworzony na podstawie wyników ankiet przesłanych przez urzędy miast oraz analizy oferowanych rozwiązań dokonanej przez autorów badania. Wzięto również pod uwagę dane GUS, Policji oraz NBP dotyczące dostępu do zieleni miejskiej, przestępczości czy średniej ceny mieszkania, a także informacje o cenach miesięcznych biletów komunikacji miejskiej ze stron poszczególnych miast. Szczegółowe wyniki raportu oraz informacje o metodologii badania można znaleźć tutaj.

Organizatorzy badania zwracają uwagę, że miasta coraz więcej uwagi poświęcają seniorom. Jego autorzy przywołują dane GUS, według których w 2018 r. liczba ludności Polski wynosiła 38,41 mln – w tej grupie było ponad 9 mln osób w wieku 60+, co stanowi prawie ¼ ogółu społeczeństwa. Szacuje się, że jeśli nic się nie zmieni, w 2050 r. liczba osób w wieku 60+ będzie wynosić 13,7 mln, czyli ponad 40 proc.

ranking

pokaż metkę
Autor: ANNA LATOCHA
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2020-10-27
Data aktualizacji: 2020-10-27
Powrót

Zobacz także

Znajdź