Nasze Miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Dzisiaj wybory prezydeckie

Dzisiaj wybieramy prezydenta Polski. Wybory głowy państwa to niezwykle istotna kwestia. Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski apeluje do mieszkańców Krakowa o uczestnictwo w tym akcie. Od tego, kogo wybierzemy, zależy przyszłość naszego kraju. Warto wypełnić ten obywatelski obowiązek. Ze względu na wciąż panującą pandemię, wybory przeprowadzane są w wyjątkowych okolicznościach, obowiązują ściśle określone zalecenia sanitarne.

Fot. pixabay.com

Głosowanie odbędzie się metodą mieszaną – w lokalach wyborczych oraz korespondencyjnie. Lokale wyborcze są czynne w godzinach 7.00–21.00.

 

Spis i rejestr wyborców

Do rejestru wyborców dopisało się: 2002 osoby, a do spisu wyborców: 37329 osób, zaświadczenia o prawie do głosowania pobrało 3 471 osób, a zawiadomienia z gmin i konsulatów 20 449 osób. Zawiadomienia z gmin i konsulatów dotyczyły wyborców, którzy wpisani są do stałego rejestru wyborców w Krakowie i m.in. zgłosili zamiar głosowania korespondencyjnego poza Krakowem lub dopisali się do spisu wyborców i rejestru wyborców poza Krakowem. Wniosków złożonych poprzez platformę ePUAP było 37 682.

 

W związku ze wznowieniem (jeśli będzie druga tura wyborów) od 29 czerwca możliwości składania wniosków o dopisanie do spisu wyborców oraz wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania, a także rozpatrywaniem wniosków o wpis do stałego rejestru wyborców, ostateczna liczba wniosków w sprawach wyborczych będzie znana po zakończeniu wyborów.

Głosowanie korespondencyjne

Liczba zgłoszeń chęci skorzystania z możliwości głosowania korespondencyjnego dla Krakowa wyniosła 6 071 w tym: liczba zgłoszeń zweryfikowanych pozytywnie – 5 859, liczba zgłoszeń zweryfikowanych negatywnie – 212. Liczba wyborców w Krakowie wynosi blisko 590 000. Szczegółowe informacje na temat głosowania korespondencyjnego oraz przez pełnomocnika dostępne są na stronie bip.krakow.pl.

Głosowanie w lokalach wyborczych

28 czerwca odbywa się głosowanie w lokalach wyborczych. Teraz też jest możliwe dostarczenie kopert zwrotnych (od głosujących korespondencyjnie) przez Pocztę Polską oraz urząd miasta do właściwych obwodowych komisji wyborczych, możliwe będzie także dostarczenie kopert zwrotnych przez wyborców osobiście lub za pośrednictwem innych osób do właściwych obwodowych komisji wyborczych. Wszystkie 447 komisji w Krakowie zostało skompletowanych.

Od chwili rozpoczęcia głosowania aż do jego zakończenia, w lokalu wyborczym musi być równocześnie obecnych co najmniej trzech członków obwodowej komisji wyborczej, w tym przewodniczący komisji lub jego zastępca, a w przypadku komisji powołanej w składzie trzech osób – co najmniej dwóch członków, w tym przewodniczący komisji lub jego zastępca.

W ramach portalu MSIP Obserwatorium dostępna jest mapa, która prezentuje obwody głosowania i lokalizacje komisji wyborczych. Jest również wyszukiwarka komisji wyborczych – wystarczy wpisać swój adres zamieszkania, żeby dowiedzieć się, gdzie można oddać głos.

Zasady bezpieczeństwa sanitarnego w lokalu wyborczym

Zgodnie z obowiązującymi przepisami i wytycznymi, Kraków zamówił w Ministerstwie Zdrowia ok. 1400 opakowań rękawiczek (po 100 szt.), ponad 13000 masek, ok. 3800 przyłbic, prawie 900 opakowań płynu do dezynfekcji rąk (po 5 litrów) oraz prawie 500 opakowań płynu do dezynfekcji powierzchni (po 5 litrów). Koszty ponoszone w związku z wymogami bezpieczeństwa są pokrywane z otrzymanej dotacji wyborczej.

Ze względu na wyjątkowe okoliczności i obowiązujące zalecenia sanitarne, przypominamy o zachowaniu bezpiecznej odległości dwóch metrów. Nie narażajmy siebie i dbajmy wspólnie o zdrowie! Przypominamy także o obowiązku zakrywania ust i nosa oraz korzystania z rękawiczek jednorazowych oraz płynów dezynfekcyjnych. Prosimy także, aby posługiwać się własnymi długopisami.

Wyborcy muszą też pamiętać o zabraniu ze sobą dowodu tożsamości ze zdjęciem. Aby komisja mogła potwierdzić tożsamość wyborcy, trzeba będzie na chwilę uchylić swoją maseczkę. Jeśli wolimy, to zamiast maseczki możemy zabrać ze sobą przyłbicę.

Transport dla osób z niepełnosprawnościami podczas wyborów prezydenckich

Z transportu mogą skorzystać osoby z niepełnosprawnościami oraz starsze, mające trudności w poruszaniu się, które zamieszkują na terenie Gminy Miejskiej Kraków. Usługa jest finansowana przez Urząd Miasta Krakowa, czyli bezpłatna dla osób, które będą z niej korzystały.

Osoba mająca trudności w poruszaniu się zostanie przewieziona ze swojego miejsca zamieszkania lub innego miejsca, wskazanego podczas zgłoszenia telefonicznego (na terenie Gminy Miejskiej Kraków) w dwie strony: do i z lokalu wyborczego. Osoba zgłoszona do przewozu może podróżować z osobą towarzyszącą (bez dodatkowych opłat).

W razie potrzeby osoba przewożona może korzystać ze wsparcia:

  • osoby towarzyszącej, z którą podróżuje;
  • kierowcy (w drodze z mieszkania do samochodu, z auta do lokalu wyborczego, a także w poruszaniu się po samym lokalu);
  • pomocnika kierowcy.

Dodatkowo samochód może być wyposażony w:

  • siodełko umożliwiające przeniesienie osoby;
  • wózek inwalidzki (w przypadku, gdy osoba potrzebuje z niego skorzystać, a nie posiada własnego).

Zakres potrzebnego wsparcia zostanie ustalony podczas przyjmowania zgłoszenia.

Zapisy są przyjmowane pod numerami telefonów: 12 616 5191 i 12 616 5076

  • w dniu wyborów – 28 czerwca, w godzinach od 7.00 do 21.00.

Więcej informacji na temat wyborów prezydenta RP w Krakowie można znaleźć na stronie bip.krakow.pl.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2020-06-28
Data aktualizacji: 2020-06-28
Powrót

Zobacz także

Znajdź