Nasze Miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Bezpłatne zabiegi w walce z bezdomnością kotów

Jak co roku Wydział Kształtowania Środowiska podpisał umowy z gabinetami weterynaryjnymi, które będą świadczyć usługi w zakresie odrobaczania, zwalczania pasożytów zewnętrznych, kastracji, sterylizacji, znakowania i wybranych szczepień wolno żyjących kotów, oraz sterylizacji, kastracji i znakowania kotów posiadających właściciela z terenu Gminy Miejskiej Kraków. Właściciele oraz opiekunowie czworonogów nie będą ponosić kosztów tych zabiegów.

Fot. pixabay.com

Każdy właściciel kota zamieszkujący na terenie Krakowa może bezpłatnie poddać zabiegom sterylizacji bądź kastracji swojego kota w jednej z dwóch lecznic:

  • IRIS Przychodnia Weterynaryjna Sierpniowska-Saładyga S., ul. Senatorska 25, tel. 12 427 20 18,
  • Przychodnia Weterynaryjna MELWET sp. z o.o., ul. Zakręt 3, tel. 884-865-978.

Znakowanie kotów oraz zabiegi kastracji i sterylizacji są jednym ze sposobów zapobiegania bezdomności kotów. W przypadku zaginięcia zwierzęcia pozwalają też na szybkie ustalenie jego właściciela.

Warunkiem bezpłatnego oznakowania kota jest okazanie dokumentu potwierdzającego zamieszkanie właściciela kota na terenie Krakowa oraz posiadanie książeczki zdrowia/szczepień kota. Akcja będzie trwała do wyczerpania środków przeznaczonych na ten cel, jednak nie dłużej niż do 16 grudnia.

W Krakowie także koty wolno żyjące poddawane są zabiegom kastracji i sterylizacji. W ich przypadku miasto finansuje jeszcze zwalczanie pasożytów wewnętrznych i zewnętrznych, a także szczepienia ochronne. – Wydział Kształtowania Środowiska współpracuje z około 200 karmicielami kotów wolno żyjących, których - zgodnie z przeprowadzonym liczeniem w 2019 r. przez Urząd Miasta Krakowa - jest około 2 500 – mówi Małgorzata Mrugała, dyrektor Wydziału Kształtowania Środowiska UMK.

Osoby, które chcą otoczyć opieką koty wolno żyjące i skorzystać z pomocy miasta muszą być wpisane do rejestru opiekunów. Sprawowanie opieki nad kotami wolno żyjącymi na terenie Gminy Miejskiej Kraków, realizowane jest przy współpracy z organizacjami społecznymi, których statutowym celem działania jest ochrona zwierząt.

Szczegółowych informacji udzielają prozwierzęce organizacje społeczne (ich wykaz znajduje się tutaj) i Wydział Kształtowania Środowiska UMK.

pokaż metkę
Autor: Joanna Korta
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2020-04-06
Data aktualizacji: 2020-04-23
Powrót

Zobacz także

Znajdź