Nasze Miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Budżet obywatelski: działamy w sieci!

Wolny czas, którego wszyscy mamy obecnie troszkę więcej niż zwykle, warto wykorzystać na… tworzenie projektów do tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego! Choć odwołano wszystkie zaplanowane spotkania tematyczne i kwietniowe maratony pisania projektów, to konsultacje prowadzone są online. Nie zmienia się również harmonogram BO – projekty będzie można składać od 1 do 30 kwietnia.

Fot. Magiczny Kraków

Krakowianie mają już spore doświadczenie w pisaniu projektów i radzą sobie z tym naprawdę dobrze – to już siódma edycja BO. W tym roku miasto chciało jednak jeszcze bardziej wspomóc ich na tym etapie, dlatego wdrożyło program Wspólne Projekty 2020. Planowane były spotkania i warsztaty z udziałem Ambasadorów Lokalnej Partycypacji, podczas których wszyscy zainteresowani mieli razem pracować nad ostatecznym kształtem pomysłu i wszystko konsultować z ekspertami.

Z wiadomych przyczyn spotkania anulowano, ale to nie znaczy, że prace nad BO utknęły w martwym punkcie. Nowa formuła zakłada prowadzoną online, w 18 grupach na Facebooku, dyskusję o potrzebach lokalnych, o pomysłach i propozycjach zadań. Kolejnym krokiem będzie wysłanie fiszek wstępnych pomysłów na projekty do Lokalnych Ambasadorów Lokalnej Partycypacji. Autorzy fiszek otrzymają pisemną informację zwrotną od ekspertów UMK, a potem oficjalnie złożą propozycję zadania.

W taką formę pracy nad pomysłami do BO może włączyć się każdy mieszkaniec Krakowa, który planuje złożenie projektu. Wystarczy przyłączyć się do wybranej grupy Facebook oraz zaakceptować Regulamin.

Nową propozycją jest także Bank Pomysłów BO 2020. To propozycja dla tych, którzy mają swój pomysł na lepszy Kraków, ale obawiają się, że nie poradzą sobie z pisaniem projektu. Wystarczy wypełnić specjalnie przygotowaną ankietę i opisać krótko swoją koncepcję. Wszystkie propozycje stanowią inspirację i źródło wiedzy o potrzebach krakowian dla autorów projektów.

Przypomnijmy, w tym roku do dyspozycji autorów projektów jest rekordowa kwota – łącznie 32 mln zł. Aż 80 proc. tej sumy przypadnie dzielnicom, 20 proc. zostanie przeznaczone na zadania ogólnomiejskie.

Kwota przeznaczona na realizację projektów o charakterze ogólnomiejskim wynosi 6,4 mln zł. Koszt realizacji jednego projektu nie może być niższy niż 25 tys. zł oraz wyższy niż 1,28 mln zł.

W przypadku projektów dzielnicowych minimalna wartość zgłoszonego projektu to 2,5 tys. zł. Najwięcej pieniędzy trafi do dzielnic: Dębniki (2,124 mln zł), Nowa Huta (2,112 mln zł) i Prądnik Biały (1,994 mln zł). W zależności od dzielnicy maksymalne kwoty przeznaczone na jeden projekt będą się różnić.

Więcej informacji na temat BO uzyskasz dzwoniąc pod nr 12 616 11 11, pisząc na adres budzetobywatelski@um.krakow.pl lub wchodząc na stronę budzet.krakow.pl.

pokaż metkę
Autor: Joanna Korta
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2020-03-18
Data aktualizacji: 2020-03-19
Powrót

Zobacz także

Znajdź