Komunikat archiwalny

Gramy dla WOŚP!

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra w tym roku już po raz 28., tym razem dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostycznych i leczniczych w dziecięcej medycynie zabiegowej. Od wielu lat nieprzerwanie do akcji włącza się także Rada Miasta Krakowa. W tym roku Przewodniczący RMK Dominik Jaśkowiec przekazał na licytację dwa dary – model dzwonu Zygmunt oraz replikę laski, której uderzenie otwiera uroczyste sesje Rady Miasta Krakowa.

Gramy dla WOŚP!
Fot. Małgorzata Kubowicz

– Dobro i zdrowie najmłodszych są wartościami najwyższymi, dlatego tradycją staje się przekazywanie wyjątkowych przedmiotów na aukcje Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Serdecznie zachęcam do licytacji – mówi Dominik Jaśkowiec, Przewodniczący Rady Miasta Krakowa.

Pierwszy z przekazanych darów to insygnium Przewodniczącego Rady Miasta Krakowa – laska zwieńczona herbem miasta oraz gotycką koroną. Insygnium używane jest podczas uroczystych sesji Rady Miasta Krakowa. Przewodniczący otwiera i zamyka obrady, stukając trzykrotnie laską w podłogę.

Drugi z darów Przewodniczącego RMK to model dzwonu Zygmunt, który został odlany w Krakowie w 1520 r. przez ludwisarza z Norymbergi Hansa Behema. Oryginał, czyli najsławniejszy w Polsce dzwon, zawieszony został w 1521 r. na specjalnie do tego celu nadbudowanej starej wieży obronnej Zamku Królewskiego na Wawelu. Jego dźwięk towarzyszy Polakom przy  najważniejszych wydarzeniach.

Aukcje Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy potrwają do 16 stycznia.

Dzwon Zygmunt

Insygnium Przewodniczącego Rady Miasta Krakowa

Serdecznie zapraszamy do licytowania w tak szczytnym celu!

Pokaż metkę
Autor: Magdalena Bartlewicz
Osoba publikująca: MAŁGORZATA KUBOWICZ
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
Zobacz także