Nasze Miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Użytkowanie wieczyste przejdzie w prawo własności

W piątek, 5 października weszła w życie ustawa o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności. Z dniem 1 stycznia 2019 r. użytkownicy wieczyści takich gruntów staną się ich właścicielami z obowiązkiem ponoszenia z tego tytułu opłat rocznych przez okres 20 lat.

Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl

Ustawa daje możliwość jednorazowego wniesienia zsumowanych opłat za ten okres przewidując w zamian bonifikaty. W zależności od tego, w którym roku oplata jednorazowa zostanie uiszczona bonifikata wynosi 60, 50, 40, 30, 20 lub 10%. Najwyższą 60% bonifikatę będzie można uzyskać w 2019 r. Najniższa 10 % w 2024 r. Taką możliwość przewidział jednak ustawodawca tylko dla gruntów Skarbu Państwa. W przypadku gruntów stanowiących własność jednostek samorządu terytorialnego dał jedynie możliwość podjęcia w tym zakresie odpowiedniej uchwały przez właściwą rade lub sejmik.

 

Prezydent Jacek Majchrowski uznał za konieczne wyjście z inicjatywą uchwałodawczą i przygotował projekt uchwały, która umożliwi użytkownikom wieczystym gruntów stanowiących własność Gminy Miejskiej Kraków skorzystanie z bonifikat na takich samych warunkach, jakie ustawodawca przewidział dla gruntów Skarbu Państwa. W ocenie prezydenta nieuzasadniona jest bowiem taka sytuacja, w której na obszarze jednego miasta użytkownicy wieczyści gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe posiadają odmienne prawa tylko dlatego, że właścicielami tych gruntów są rożne podmioty (Skarb Państwa, Gmina). Narusza to zasady sprawiedliwości społecznej, konstytucyjną zasadę równości w prawie i jest dyskryminujące dla części mieszkańców. Zaakceptowanie przez Radę Miasta Krakowa proponowanych rozwiązań pozwoli na jednolite stosowanie tych samych zasad dla wszystkich użytkowników wieczystych nieruchomości położonych na terenie naszego Miasta.

- W Krakowie ok. 50 tys. osób posiada użytkowanie wieczyste na gruntach Skarbu Państwa, a ok. 80 tys. na gruntach gminnych. Aby wyeliminować sytuację, w której część mieszkańców korzysta w pewnych dobrodziejstw, a część nie - podjąłem decyzję o skierowaniu na najbliższe posiedzenie Rady Miasta uchwały, która mówi o jednakowym traktowaniu mieszkańców: tych, którzy posiadają użytkowanie na gruntach Skarbu Państwa, jak i tych, którzy mają użytkowanie na gruntach gminnych. Sądzę, że uchwała ta zagwarantuje traktowanie wszystkich w sposób jednakowy – powiedział prezydent Jacek Majchrowski podczas dzisiejszego briefingu, który dotyczył wejścia w życie ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności.

Projektem prezydenta radni zajmą się na najbliższej sesji Rady Miasta, 10 października.

bs_krpl_20181004_img_6328.jpg
Bogusław Świerzowski / krakow.pl
bs_krpl_20181004_img_6335.jpg
Bogusław Świerzowski / krakow.pl
bs_krpl_20181004_img_6344.jpg
Bogusław Świerzowski / krakow.pl
bs_krpl_20181004_img_6349.jpg
Bogusław Świerzowski / krakow.pl
bs_krpl_20181004_img_6364.jpg
Bogusław Świerzowski / krakow.pl
bs_krpl_20181004_img_6328.jpg
bs_krpl_20181004_img_6335.jpg
bs_krpl_20181004_img_6344.jpg
bs_krpl_20181004_img_6349.jpg
bs_krpl_20181004_img_6364.jpg
pokaż metkę
Autor: GRAŻYNA ROKITA
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2018-10-06
Data aktualizacji: 2018-10-07
Powrót

Zobacz także

Znajdź