Nasze Miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Zapraszamy na zwiedzanie szańca polowego FS 3

W najbliższą sobotę, 14 października Zarząd Budynków Komunalnych w Krakowie i Miasto Kraków zapraszają na kolejną wycieczkę po krakowskich fortyfikacjach. Tym razem w planie zwiedzenie szańca polowego FS 3 przy ul. Hofmana i Małeckiego oraz śladów trzech bram fortecznych prowadzących do nowego rdzenia Twierdzy Kraków wraz z ostrogami flankującymi oraz odcinkiem wału i muru.

Fot. Zarząd Budynków Komunalnych w Krakowie

Zwiedzanie odbędzie się w ramach akcji „Spacerownik Gazety Wyborczej”. Zbiórka chętnych w sobotę, o godz. 11 w okolicy schronu przy ul. Hofmana.

Szaniec FS 3 (niem. Feldschanze 3 – szaniec polowy) to element zespołu fortyfikacji Twierdzy Kraków. Powstał w latach 1854-1855, na tyłach fortu Kościuszko z funkcją obrony doliny Rudawy. Był to typowy szaniec o siedmiobocznym narysie - jeden z ok. 30 podobnych, charakterystycznych dla polowych fortyfikacji. Do chwili obecnej w nienaruszonej postaci oprócz FS 3 zachowało się tylko jedno dzieło tego typu – FS 29 na Skałkach Twardowskiego, w pobliżu ul. Tynieckiej.

Szaniec posiadał klasyczną fosę kutą w skale, wał ziemno-kamienny, a na tym wale wtórne poprzecznice ze schronami z kamienia i blachy falistej. W centrum znajdował się prowizoryczny budynek (blokhau). Został zlikwidowany przed 1909 r. (dokładna data nie jest znana). Obiekt znajduje się przy ul. Hoffmana/Małeckiego

W 2015 r. przy Szańcu FS 3 ZBK rozpoczął prace rewitalizacyjne polegające na porządkowaniu zieleni, usuwaniu drzew powalonych i zamierających. W roku 2016 została wykonana inwentaryzacja zieleni z projektem gospodarki i odtworzenia układu zieleni fortecznej oraz uporządkowanie terenu wraz z pracami zieleniarskimi za 60 670 zł. Prace zostały zrealizowane z dofinansowaniem ze środków Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa.

 

Adres: ul. Hofmana, Kraków
pokaż metkę
Autor: IGA CHYLICKA
Osoba publikująca: KATARZYNA PUSTUŁKA
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2017-10-10
Data aktualizacji: 2017-10-10
Powrót

Zobacz także

Znajdź