Nasze Miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

W piątek ogłoszenie wyników konkursu na modernizację budynku Bunkra Sztuki

W piątek, 14 października Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki otworzy nowy rozdział swojej 66-letniej historii. O godzinie 12 przed wejściem do siedziby Galerii, na Plantach, przewodniczący sądu konkursowego Jerzy Szczepanik-Dzikowski odczyta werdykt konkursu na opracowanie koncepcji architektonicznej przebudowy, rozbudowy i nadbudowy budynku. Ogłoszeniu wyników będzie towarzyszyć otwarcie wystawy nadesłanych prac. Ekspozycja będzie prezentowana na Plantach i potrwa do 9 listopada.

Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl

Budynek zaprojektowany przez Krystynę Tołłoczko-Różyską powstał w 1965 roku i do dziś jest jednym z wzorcowych przykładów architektury modernistycznej w Polsce. Pawilon Wystawowy, bo taką nazwę nadała mu architektka, to jeden z nielicznych obiektów od początku do końca zaprojektowany z myślą o działalności wystawienniczej. Dziś bezdyskusyjnie wymaga kompleksowego remontu i przystosowania do potrzeb publiczności, w tym osób niepełnosprawnych. Oryginalny projekt Tołłoczko-Różyskiej wymaga również oczyszczenia z architektonicznych dodatków, którymi obrósł przez lata; niewiele mają one bowiem wspólnego z pierwotną koncepcją, a wręcz utrudniają dostrzeżenie walorów tego miejsca.

Ogłoszony w czerwcu 2016 roku konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej przebudowy, rozbudowy i nadbudowy budynku zakładał m.in. powiększenie powierzchni użytkowej instytucji o bibliotekę, archiwum, salę do działań edukacyjnych, pomieszczenia biurowe i magazyn do przechowywania dzieł z kolekcji Bunkra Sztuki.

- Kluczowym założeniem regulaminu, który stworzyliśmy razem z jurorami sądu konkursowego jest otwartość. Zależało nam, by do konkursu przystąpili także młodzi architekci – zaznacza Magdalena Ziółkowska, dyrektorka Bunkra Sztuki.

Do konkursu zostały zakwalifikowane 33 prace. Główną nagrodą jest zaproszenie do negocjacji laureata najlepszej pracy na opracowanie dokumentacji projektowej i 70 000 zł. Wszystkie projekty będą dostępne dla publiczności na wystawie plenerowej prezentowanej na Plantach przed budynkiem Galerii.

- Na czas remontu Bunkier Sztuki przeniesie się do innego budynku. Mamy też nową misję: Planujemy zacieśnić współpracę z innymi krakowskimi instytucjami. Myślimy również o realizacjach w krakowskiej przestrzeni publicznej. To będzie ciekawy czas, który przeznaczymy na planowanie i przygotowanie wystaw z myślą o nowym budynku – dodaje Magdalena Ziółkowska.

pokaż metkę
Autor: DOMINIKA BIESIADA
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2016-10-12
Data aktualizacji: 2016-10-13
Powrót

Zobacz także

Znajdź