Rada Miasta rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Miasto przyjazne niepełnosprawnym

Program Aktywny Samorząd prowadzony jest w Krakowie od czterech lat. Radni z Komisji Rodziny, Polityki Społecznej i Mieszkalnictwa zapoznali z jego realizacją.

Likwidacja lub ograniczenie barier transportowych, umożliwienie uczestnictwa osobom niepełnosprawnym w aktywności społecznej, wspieranie zatrudnienia, podwyższanie kwalifikacji, dofinansowanie na zakup sprzętu i oprogramowania – to tylko niektóre z zadań programu „Aktywny Samorząd”. Projekt ten funkcjonuje na terenie Gminy Miejskiej Kraków od 2012 roku i potrwa tylko do końca tego roku. Przez ten czas z pomocy skorzystało ponad 2 tys. osób. Program skierowany jest do osób niepełnosprawnych zamieszkałych na terenie Gminy Miejskiej Kraków. Otrzymanie pomocy nie jest uzależnione od dochodów. Głównym celem jest aktywizacja osób niepełnosprawnych. Konsekwentnie prowadzi to do zmniejszenia się liczby osób, które z powodu wielu barier mają trudności: z pozyskaniem pracy, osiągnięciem życiowej samodzielności oraz z dostępem do edukacji. Program oferuje również możliwość dofinansowanie lub refundacji kosztów:

  • uzyskania prawa jazdy kategorii B;
  • utrzymania sprawności technicznej posiadanego wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym;
  • utrzymania sprawności technicznej posiadanej protezy kończyny, w której zastosowano nowoczesne rozwiązania techniczne;
  • opieki nad dzieckiem (opłata za pobyt dziecka w żłobku lub przedszkolu albo inny koszt zapewnienia opieki nad dzieckiem);
  • uzyskania wykształcenia na poziomie wyższym.

Łącznie do 8 września 2016 roku w ramach Programu Aktywny Samorząd złożono 472 wnioski, z czego 430 zweryfikowano pozytywnie (tj. przyznano dofinansowanie lub oczekują na dofinansowanie) na łączną kwotę 1 885 304 zł.

pokaż metkę
Autor: Katarzyna Maleta-Madejska
Osoba publikująca: KATARZYNA MALETA-MADEJSKA
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta i Dzielnic Krakowa
Data publikacji: 2016-09-13
Data aktualizacji: 2016-09-13
Powrót

Zobacz także

Znajdź