Rada Miasta rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Zrób sobie zdjęcie w fotelu Przewodniczącego RMK!

To uczucie, gdy możesz usiąść w fotelu jednej z najwybitniejszych postaci Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa i poczuć się, jakbyś żył w XIX wieku, jak Józef Dietl. To wszystko, jak i wiele innych atrakcji będzie można przeżyć już w niedzielę, 5 czerwca. Budynek Magistratu, a przede wszystkim gabinet Przewodniczącego Rady Miasta Krakowa ze słynnym fotelem prezydenta Dietla zapraszają do odwiedzenia.

Już w najbliższą niedzielę, 5 czerwca odbędzie się Dzień Otwarty Magistratu. Od godziny 10:00 do 17:00 będzie można skorzystać z okazji i zasiąść w fotelu należącym do słynnego byłego prezydenta Krakowa – Józefa Dietla. Należy wspomnieć, że fotel jest jednym z najstarszych mebli znajdujących się w Urzędzie Miasta przy Placu Wszystkich Świętych. Historia pozostawiła na nim symboliczne ślady. Stalinowska propaganda i cenzura lat 1945-1956 nie mogła pogodzić się z wizerunkiem orła w koronie, który widniej na herbie, dlatego ten fragment został odpiłowany. Jednak z końcem 2009 roku korona wróciła na swoje miejsce. Replikę wykonał rzeźbiarz Bogumił Płatek – absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

W czasie trwania Dnia Otwartego będzie można wykonać sobie pamiątkową fotografię w fotelu i przez chwilę poczuć się jak jego pierwszy właściciel, lub obecny, czyli Przewodniczący Rady Miasta Krakowa - Bogusław Kośmider. Każdy odwiedzający gabinet Przewodniczącego Rady Miasta Krakowa będzie mógł zrobić sobie zdjęcie, które zostanie umieszczone w specjalnie drukowanej z tej okazji gazecie.

To nie koniec atrakcji. Tego dnia o godz. 11:00 odbędzie się uroczysta sesja Młodzieżowej Rady Krakowa, finał projektu „Uczeń – obywatel” oraz wręczenie nagród laureatom konkursu o samorządzie krakowskim.

Natomiast przez cały dzień (od godz. 10-17) w salach Lea i Kupieckiej prezentować się będą dzielnice. Serdecznie zapraszamy do odwiedzin!

pokaż metkę
Autor: Katarzyna Maleta-Madejska
Osoba publikująca: KATARZYNA MALETA-MADEJSKA
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta i Dzielnic Krakowa
Data publikacji: 2016-06-02
Data aktualizacji: 2016-06-02
Powrót

Zobacz także

Znajdź