Nasze Miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Znamy laureatów konkursu historycznego!

11 listopada o godz. 15.00 w Sali Obrad Rady Miasta Krakowa w krakowskim Magistracie odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom „Wielkiego testu historycznego dla krakowian" z udziałem patronów tego wydarzenia: prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego oraz zastępcy przewodniczącego Rady Miasta Krakowa Małgorzaty Jantos.

Ten sprawdzian wiedzy, zorganizowany w ramach Narodowego Święta Niepodległości, to wspólne przedsięwzięcie Kancelarii Prezydenta, Kancelarii Rady Miasta i Dzielnic Krakowa oraz dwutygodnika miejskiego KRAKÓW.PL. – Zainteresowanie konkursem przerosło nasze najśmielsze oczekiwania. Tym bardziej, że autorzy pytań Michał Kozioł i Katarzyna Góralczyk nie ułatwili czytelnikom zadania – zauważa Beata Klejbuk-Goździalska, redaktor naczelna dwutygodnika miejskiego KRAKÓW.PL. Istotnie, pytania „Wielkiego testu historycznego dla krakowian" mogły sprawić problem niejednemu historykowi, wymagały wiedzy ogólnej nie tylko z zakresu historii Polski, ale również szczegółowej znajomości topografii naszego miasta. Ideę testu komplementował też prezydent Krakowa. – Wielki test historyczny przeprowadzony na łamach naszego dwutygodnika to z całą pewnością jedna z najbardziej wartościowych inicjatyw wpisanych w tegoroczne obchody Święta Niepodległości – mówił podczas uroczystości wręczenia nagród. – Cieszę się, że 96. rocznicę odzyskania niepodległości mogę uczcić wspólnie z Państwem: w gronie laureatów „Wielkiego testu historycznego" oraz członków Małopolskiego Klubu Rekreacji i Turystyki Konnej – osób wybitnie zasłużonych dla edukacji historycznej patriotycznej – podkreślał prezydent Jacek Majchrowski. Warto dodać, że członkowie wymienionego klubu otrzymali z rąk Jacka Majchrowskiego nagrody Honoris Gratia.

Do konkursowej urny wpłynęło ponad 200 odpowiedzi. Nagrodzonych zostało 17 laureatów z najwyższymi wynikami. Zofia Stalmach i Piotr Zwoliński jako jedyni odpowiedzieli prawidłowo na wszystkie pytania, zdobywając maksymalną liczbę 37 punktów. Cztery osoby: Paweł Zaborski, Wiesław Kruczek, Andrzej Wajda oraz Renata Gardoń-Kubacka mieli o jeden punkt mniej, natomiast 11 osób uzyskało 35 punktów: Barbara Stojowska, Małgorzata Ryba, Urszula Frankowska, Maria Stalmach, Sylwia Komajda, Halina Urbańska, Anna Madeja, Bogusława Kiełb, Bogumiła Gwoździńska, Tomasz Kałuża i Michał Cieślak. Zwycięzcom gratulujemy!

A oto prawidłowe odpowiedzi konkursowe:
1. Militarne ugrupowanie to Towarzystwo Strzeleckie Bractwo Kurkowe. 2. Autorem planu fortyfikacji Krakowa był generał August von Caboga. 3. Gen. Marian Kukiel mówił o Antonim Stawarzu. 4. Aria Patriae to ołtarz na środku katedry wawelskiej. 5. W Kamienicy Szarej przy Rynku Głównym. 6. Na cześć Regimentu Grenadierów Krakowskich. 7. Był to Marcin Oracewicz. 8. Figura Matki Boskiej Łaskawej stoi na Plantach, u wylotu ulicy Jagiellońskiej. 9. Krzyż konfederatów barskich znajdziemy przed kościołem oo. Kapucynów. 10. Francuski oficer to Claude Gabriel de Choisy. 11. Tadeusz Kościuszko przysięgał na Rynku Głównym 24 marca 1794 r. 12. Epitafium generała Józefa Wodzickiego znajduje się w kościele oo. Kapucynów, przy ul. Loretańskiej. 13. Józef Poniatowski do Krakowa wkroczył 15 lipca 1809 r. 14. Sypanie kopca Kościuszki rozpoczęto 16 października 1820 r. 15. Tragiczna procesja odbyła się w dniu 27 lutego 1846 r. 16. Układ likwidujący Wolne Miasto Kraków zawarty został 6 listopada 1846 r. 17. Kraków, ze wzgórza wawelskiego, ostrzeliwano 26 kwietnia 1848 r. 18. Negocjowali Adam Potocki i Stanisław Jabłonowski. 19. Powstańcze biuro werbunkowe mieściło się w Kamienicy „Pod Rakiem" przy ul. Szpitalnej 7. 20. 17 lutego 1863 r. stoczono bitwę pod Miechowem. 21. Był to Marcin „Lelewel" Borelowski". 22. „Kościuszko". 23. Pożar wybuchł 7 sierpnia 1863 r. 24. Ówcześnie hotel nosił nazwę „Pod Czarnym Orłem". 25. Fotograf to Walery Rzewuski. 26. W kościele oo. Kapucynów. 27. Był nim Kazimierz Stankiewicz. 28. Organizacja Bojowa PPS. 29. Dowodził Władysław Belina-Prażmowski. 30. 6 sierpnia 1914 r. 31. Z krakowskich Oleandrów. 32. Pierwszym dowódcą został Tadeusz „Zbigniew" Kasprzycki. 33. Józef Piłsudski. 34. W Krakowie na Błoniach. 35. W Białym Domku przy ul. Lubicz mieszkał Bolesław Roja. 36. Był to Antoni Stawarz. 37. Polacy, Czecho-Słowacy, Jugosłowianie.

FOTOGALERIA:

laureaci

pokaż metkę
Autor: BEATA KLEJBUK-GOŹDZIALSKA
Osoba publikująca: KATARZYNA CZUBERNAT
Podmiot publikujący: Wydział Informacji, Turystyki i Promocji Miasta
Data publikacji: 2014-11-11
Data aktualizacji: 2014-11-12
Powrót

Zobacz także

Znajdź