Nasze Miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Kraków Super Liderem w zwalczaniu grypy

Kraków otrzymał tytuł „Super Lidera Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy". Wyróżnienie przyznała Rada Naukowa Instytutu Oświaty Zdrowotnej Fundacji Haliny Osińskiej – organizator Społecznej Kampanii Informacyjnej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.

Kraków znalazł się wśród tych jednostek samorządu terytorialnego, które aktywnie wdrażają od 5 lat rozwiązania promujące profilaktykę grypy wśród mieszkańców. Wręczenie nagród odbyło się 16 września w Warszawie podczas VI Dorocznej Debaty Ekspertów Flu Forum 2014. Debata skupiała się wokół działań poświęconych podniesieniu poziomu wyszczepialności wśród pracowników personelu medycznego, pracodawców i samorządowców. Dotarcie do tych trzech grup jest niezwykle istotne dla poprawy sytuacji epidemiologicznej w Polsce, a także ograniczenie medycznych, społecznych oraz gospodarczych skutków zachorowań na grypę.

Warto dodać, że we wrześniu ub. r. Kraków otrzymał tytuł Lidera Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy. Nasze Miasto zostało wyróżnione za wieloletnią realizację programów zdrowotnych i popularyzację profilaktyki grypy wśród mieszkańców. Łącznie z budżetu Gminy Miejskiej Kraków na Programy szczepień ochronnych przeciwko grypie w latach 2007-2012 przeznaczono kwotę 1 693 061,00 zł i zaszczepiono 58 406 osób. Przez cały okres trwania Programów prowadzona była akcja informacyjno – edukacyjna w mediach, udostępniane były ulotki tworzone przy współpracy z Państwową Inspekcją Sanitarną oraz Ministerstwem Zdrowia. Prowadzona była także kampania dotycząca zapobiegania nadmiernemu spożywaniu antybiotyków. Aleksander Garlicki, Konsultant Wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych, jest koordynatorem programu.

Także w tym sezonie krakowscy seniorzy mogą bezpłatnie zaszczepić się przeciwko grypie. Szczepienia są realizowane od 1 września. W ramach programu przewidziano wykonanie badania lekarskiego oraz szczepienie przez lekarza lub pielęgniarkę. Aby skorzystać z bezpłatnego szczepienia, należy być zameldowanym na terenie Krakowa (pobyt stały lub czasowy) oraz zarejestrować się telefonicznie w jednej z placówek realizującej program. Informację na temat szczepień można uzyskać pod numerem Całodobowej Informacji Medycznej (12) 661-22-40. Realizacja programu potrwa do wyczerpania limitu szczepionek. Na program szczepień przeciwko grypie dla osób po 65. roku życia Kraków przeznaczy w tym roku 140 tys. zł. W ubiegłym roku na program szczepień Miasto przeznaczyło również 140 tys. zł. Zaszczepiono blisko 4 tys. osób.

pokaż metkę
Osoba publikująca: KATARZYNA CZUBERNAT
Podmiot publikujący: Wydział Informacji, Turystyki i Promocji Miasta
Data publikacji: 2014-09-23
Data aktualizacji: 2014-09-23
Powrót

Zobacz także

Znajdź