Nasze Miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Radni przyjęli pierwsze „uchwały śmieciowe”

Podczas sesji Rady Miasta Krakowa radni przyjęli pierwsze z kilku uchwał Rady Miasta Krakowa zmieniających system gospodarki odpadami. Zmiany wynikają z nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Trwają prace nad wprowadzeniem nowego systemu gospodarki odpadami. Podczas sesji RMK 11 lipca radni przyjęli pierwsze z pakietu uchwał, które mają zmienić obowiązujące obecnie zasady. Konieczność wprowadzenia zmian wynika znowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Przypomnijmy, że w myśl nowych zasad właścicielami odpadów przestaną być mieszkańcy, a staną się samorządy. To one biorą na siebie obowiązek podpisywania umów na wywóz śmieci.

Podczas dzisiejszej sesji radni przyjęli uchwałę w sprawie odbioru odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy. „Chcemy, aby nasz system był możliwie jak najszerszy. Stąd propozycja, by włączyć do niego nie tylko mieszkańców – jak mówi znowelizowana ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach – ale też przedsiębiorców czy instytucje z terenu Krakowa, a więc podmioty, które również produkują śmieci. Takie rozwiązanie ma uszczelnić cały system, a także zwiększyć dochody Miasta z tego tytułu" – wyjaśniał Tadeusz Trzmiel, Zastępca Prezydenta Krakowa. Warto wiedzieć, że za takim rozwiązaniem opowiedziała się też działająca przy Prezydencie Krakowa Rada Programowa ds. Gospodarki Odpadami.

Radni przyjęli też uchwałę, w myśl której podmiotem zarządzającym nowym systemem gospodarki odpadami będzie miejska spółka MPO SP. z o.o. (M)

pokaż metkę
Osoba publikująca: OLGA SOLARZ
Podmiot publikujący: Redakcja MPI
Data publikacji: 2012-07-11
Data aktualizacji: 2012-07-11
Powrót

Zobacz także

Znajdź