Rada Miasta rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Płać podatki w Krakowie!

Żyjesz lub pracujesz w Krakowie, ale z podatku rozliczasz się w innym mieście? Warto to zmienić, bo płacąc podatek tam, gdzie mieszkasz inwestujesz w siebie – w poprawę komfortu życia. Efekty widać gołym okiem - to nowe linie tramwajowe, zmodernizowane ronda, wyremontowane żłobki, zadbane parki i skwery czy bogata oferta kulturalna.

W Krakowie ok. 25% wszystkich dochodów miasta stanowią wpływy finansowe z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT). Jedna osoba rozliczająca się z podatku w Krakowie, zwiększa wpływy do miejskiej kasy o około 1500 zł.

Co to oznacza w praktyce?

W 2010 r. w Krakowie podatek dochodowy od osób fizycznych odprowadziło 561 247 osób, a może być ich jeszcze więcej! Szacuje się, że w stolicy Małopolski mieszka blisko 150 tys. osób, które są zameldowane w innej miejscowości. Gdyby chociaż połowa z nich zdecydowała się płacić podatki w Krakowie, miasto zyskałoby na tym blisko 112,5 mln zł! Dla lepszego zobrazowania sytuacji warto przypomnieć, że:

  • przebudowa Ronda Ofiar Katynia − ogromna inwestycja infrastrukturalna wprowadzająca pierwszy w Krakowie trzy poziomowy węzeł komunikacyjny − kosztowała miasto 94 mln zł; to równowartość podatku PIT blisko 63 tys. krakowian,
  • w 2011 r. na prowadzenie żłobków samorządowych zabezpieczono w budżecie miasta blisko 26 mln zł – to równowartość kwoty, która wpływa do kasy miasta z rozliczeń ponad 17 tys. podatników,
  • wkład finansowy miasta w budowę linii szybkiego tramwaju na Ruczaj (do pętli Czerwone Maki) to ponad 100 mln zł – taka suma trafia do miejskiego budżetu z rozliczeń podatkowych ponad 66 tys. osób.

Jak to zrobić?

Zgodnie z prawem w przypadku podatku PIT miejscem rozliczania się osoby fizycznej jest urząd skarbowy właściwy według miejsca zamieszkania (a nie zameldowania!) podatnika w ostatnim dniu roku podatkowego. W Krakowie mogą się więc rozliczać również wszystkie te osoby, które mieszkają w naszym mieście, ale nie są tutaj zameldowane. Żeby to zrobić wystarczy złożyć w urzędzie skarbowym, właściwym dla miejsca zamieszkania w Krakowie (Urząd Skarbowy Kraków – Stare Miasto, Śródmieście, Prądnik, Podgórze, Nowa Huta, Krowodrza), formularz ZAP-3, w którym wykaże się dla celów podatkowych krakowski adres zamieszkania. Wypełnienie formularza nie jest trudne i zajmuje maksymalnie 15 minut!

 

Pobierz formularz ZAP-3 (załącznik ze strony Ministerstwa Finansów)

 

Apel Przewodniczącego Rady Miasta Krakowa Bogusława Kośmidera [pdf]

 


pokaż metkę
Osoba publikująca: ANNA WAŚKOWSKA
Podmiot publikujący: Redakcja MPI
Data publikacji: 2012-02-23
Data aktualizacji: 2012-02-23
Powrót

Zobacz także

Znajdź