Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Krakowskie firmy na rzecz klimatu

Artykułem, poświęconym działaniom proklimatycznym, podejmowanym przez jednego z partnerów inicjatywy miejskiej Pakt dla klimatu – firmę BWI Group kontynuujemy cykl prezentujący dobre praktyki, wdrożone przez krakowskie przedsiębiorstwa, instytucje publiczne i organizacje społeczne, których celem jest ograniczenie emisji i docelowo osiągnięcie przez Kraków neutralności klimatycznej.

BWI Group wnętrze
Fot. BWI Group

Do Paktu dla klimatu przystąpiło dotychczas kilkanaście podmiotów. Zobacz pełną listę.

Firma BWI Group działająca w branży motoryzacyjnej otworzyła w Krakowie w 2020 roku Centrum Badawczo-Rozwojowe: ośrodek zatrudniający 460 osób. Mieści się on w specjalnie do tego celu zaprojektowanym budynku w podkrakowskich Balicach. Koncepcji jego budowy przyświecała idea zrównoważonego rozwoju, co zostało docenione w konkursie Prime Property Prize, w którym obiekt zajął pierwsze miejsce w kategorii Zielony Budynek.

Firma kontynuuje ten proklimatyczny i prośrodowiskowy kurs, wprowadzając wiele dobrych, godnych naśladowania praktyk. Zachęcamy do zapoznania się z ich listą:

  • Budynek, w którym znajduje się Centrum Rozwojowo-Badawcze BWI Group wyposażony jest w układ trigeneracji*. Jest to nowoczesny generator prądu zasilany gazem, umożliwiający optymalne zarządzenie mediami, min. poprzez odzysk ciepła z silnika, które wykorzystane jest do regulacji temperatury w pomieszczeniach: grzania poprzez wymiennik ciepła oraz chłodzenia poprzez agregat absorpcyjny. W niedalekiej przyszłości planowane jest rozszerzenie funkcjonalności systemu o odzyskiwanie ciepła do chłodzenia maszyn w obszarach laboratoryjnych. Warto przy tej okazji wspomnieć, że w polskiej jednostce o charakterze biurowo – laboratoryjnym kogenerację*, czyli: równoczesne wytwarzanie ciepła i energii elektrycznej w jednym procesie technologicznym, zapewniające wzrost sprawności energetycznej i prowadzące do znacznie mniejszego zużycia paliwa niż w procesach rozdzielonych zastosowano po raz pierwszy w budynku BWI Group.
  • W pomieszczeniach wspólnych budynku zamontowane zostały automatyczne czujniki światła, które regulują jego zużycie w zależności od natężenia światła naturalnego i obecności ludzi.
  • W pomieszczeniach socjalnych funkcjonuje automatyczne odłączanie zaworów wody w przypadku nie domknięcia zaworu (kranu), co chroni przed jej marnowaniem.
  • Działanie klimatyzacji zostało ograniczone do godzin pracy Centrum, co nie odbiło się negatywnie na komforcie pracy użytkowników tych pomieszczeń.
  • W najbliższym otoczeniu budynku powstała łąka kwietna. Ma ona nie tylko walory przyrodnicze, ale także pozytywnie wpływa na samopoczucie pracowników. W jej pobliżu umieszczone zostały domki dla owadów, co sprzyja ochronie bioróżnorodności i poprawia stan lokalnego środowiska naturalnego.
  • Osobom dojeżdżającym do pracy rowerem firma zapewnia obszerną wiatę z różnego rodzaju stojakami rowerowymi. Ponadto rowerzyści mają do dyspozycji: szatnie, prysznice, suszarki do włosów oraz suszarki na ubrania. Dodatkowo co roku firma bierze udział w miejskiej kampanii Rowerem do pracy, w której nagradzani są najbardziej aktywni rowerzyści. Firma finansuje także dla swoich pracowników zakup koszulek i bluz rowerowych.
  • W maju br. firma po raz pierwszy zorganizowała Dzień Ekologii, w trakcie którego  pracownicy uprzątnęli teren przylegający do siedziby firmy a także posadzili 14 sadzonek drzew.
  • Firma wdraża program ograniczający zużycie plastiku: plastikowe kubki na wodę zostały zastąpione ceramicznymi. Aby pracowników zachęcić do korzystania z naczyń wielokrotnego użytku każdy pracownik z okazji jubileuszu firmy otrzymał pamiątkowy kubek ze swoimi inicjałami. W czasie spotkań serwowana jest filtrowana woda kranowa, w specjalnie do tego przygotowanych szklanych butelkach wielorazowego użytku.
  • Redukcja śladu węglowego to także zmiana nawyków żywieniowych i ograniczenie spożycia mięsa. W tym celu firma w swojej kantynie umieściła informację o tym, jaką ilość CO2 generuje przygotowanie konkretnego dania. Buduje w ten sposób świadomość wpływu, jaki jako jednostki mamy na środowisko.
  • Hybrydowa flota samochodowa – zastąpienie samochodów z silnikiem spalinowym pojazdami o napędzie hybrydowym pozwala ograniczyć negatywny wpływ na środowisko związany z wykonywanymi przez pracowników podróżami służbowymi do innych lokalizacji, dostawców i klientów.
  • Ponieważ redukcja śladu węglowego wpisana jest w politykę zrównoważonego rozwoju prowadzoną przez firmę na bieżąco monitorowane jest zużycie energii o także wdrażane są rozwiązania ograniczające jej zużycie, jak np. optymalizacja pracy maszyn testowych. Klasę budynku, w którym mieści się Centrum potwierdzono certyfikatem Breeam, przyznając mu ocenę bardzo dobrą. Certyfikat ten stwierdza m.in. w jakim stopniu obiekt jest przyjazny dla środowiska.

Szczegółowe informacje są dostępne na stronie BWI Group.

BWI Group projektuje, rozwija i produkuje elementy zawieszeń samochodowych, w tym głównie amortyzatory. Technologie opracowane przez firmę stosowane są w samochodach takich producentów jak m.in.: BMW, Volvo, Ford, Honda, Land Rover i Audi. W Polsce działają dwa ośrodki: zakład produkcyjny w Krośnie, który jest największą fabryką koncernu oraz Centrum Rozwojowo-Badawcze w Balicach, gdzie prowadzone są badania nad rozwojem produktów a także doskonalone procesy produkcyjne, wdrażane potem we wszystkich fabrykach BWI Group na świecie.

*Trigeneracja to skojarzone technologicznie wytwarzanie energii cieplnej, mechanicznej (lub elektrycznej) oraz chłodu użytkowego, mające na celu zmniejszenie ilości i kosztu energii pierwotnej niezbędnej do wytworzenia każdej z tych form energii odrębnie.

BWI Group
Źródło: BWI Group
pokaż metkę
Autor: Małgorzata Malina / Wydział Gospodarki Komunalnej i Klimatu
Osoba publikująca: Katarzyna Pustułka
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2023-08-23
Data aktualizacji: 2023-08-23
Powrót

Zobacz także

Znajdź