Pakt dla klimatu
Kraków od lat konsekwentnie realizuje działania mające na celu osiągnięcie neutralności klimatycznej, wdrażając programy sektorowe w różnych obszarach, np. w zakresie zwiększenia wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych, efektywności energetycznej czy dostępności komunikacyjnej. Do udziału w inicjatywach na rzecz klimatu i środowiska zaprasza przedstawicieli wszystkich środowisk, organizacji samorządowych, biznesu oraz mieszkańców.
Szczególną rolę w procesie transformacji klimatycznej Krakowa pełnią przedsiębiorcy, podejmujący wysiłki na drodze do osiągnięcia tego ambitnego celu. Miasto Kraków ceni je i wspiera a także zachęca do nawiązania długofalowej współpracy w tym obszarze, do stworzenia platformy wymiany doświadczeń pomiędzy zaangażowanymi w działania na rzecz klimatu firmami, promocji rozwiązań pro-klimatycznych a docelowo także ograniczenia emisji, wynikających z prowadzonej działalności.
Aby realizować te założenia powstała inicjatywa, adresowana do krakowskich przedsiębiorców, uroczyście zainaugurowana spotkaniem z przedstawicielami Urzędu Miasta Krakowa, w tym z Zastępcą Prezydenta Miasta Krakowa Andrzejem Kuligiem, którzy podzielili się z uczestnikami informacjami na temat aktualnie podejmowanych, jak również planowanych działań na rzecz klimatu i środowiska naturalnego. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele dziewięciu firm m.in. z branż energetycznej, paliwowej oraz nowych technologii. Były to: Aptiv Services Poland S.A., ASTOR, BP Polska, Cisco, Columbus Energy, Konfederacja Lewiatan, Krakowski Park Technologiczny, PGE Energia Ciepła oraz Shell Business Operation Krakow.
Reprezentanci uczestniczących w spotkaniu przedsiębiorstw mieli okazję w jego trakcie zaprezentować dobre praktyki oraz inicjatywy proklimatyczne i prośrodowiskowe, które podejmują. Ta część spotkania pokazała, że firmy które pozytywnie odpowiedziały na miejską inicjatywę świetnie rozumieją pilną potrzebę zintensyfikowania wysiłków na rzecz poprawy jakości środowiska naturalnego, które jest kluczowe dla budowy bezpiecznego i zdrowego miejsca do pracy i odpoczynku dla wszystkich mieszkańców. Stanowią one wielki potencjał i obietnicę, że zielony Kraków wspólnym wysiłkiem samorządu, biznesu i innych kluczowych, krakowskich środowisk wkrótce stanie się rzeczywistością.
Wszystkim uczestniczącym w pierwszym spotkaniu przedsiębiorcom serdecznie dziękujemy za przyjęcie naszego zaproszenia. Ponieważ projekt jest w założeniu długofalowy, kierujemy je również do pozostałych krakowskich firm, którym na sercu leży dobro naszego miasta i jego mieszkańców. Zapraszany do wzmocnienia swoją obecnością tworzącego się właśnie szerokiego paktu dla klimatu. Wszystkich zainteresowanych przystąpieniem do tej inicjatywy prosimy o kontakt bezpośredni z koordynatorką projektu p. Małgorzatą Malina, tel. 12 616 65 25; malgorzata.malina@um.krakow.pl
Inicjatywa skierowana do sektora krakowskiego biznesu wpisuje się w miejską strategię, której celem jest osiągniecie neutralności klimatycznej tak szybko jak to możliwe w warunkach sprawiedliwej transformacji, jak również w oczekiwania mieszkańców wyrażone podczas prac pierwszego Krakowskiego Panelu Klimatycznego, które zapisane zostały w 32 rekomendacjach. W opinii reprezentatywnej grupy uczestniczącej w Panelu jednym z istotnych działań powinno być w najbliższym czasie stworzenie przestrzeni współpracy i dialogu w zakresie transformacji klimatycznej Krakowa z uwzględnieniem zróżnicowanych interesariuszy i zachowaniem transparentności działania.
Dotychczas do Paktu dla klimatu przystąpiły następujące podmioty:
- ASTOR
- AstraZeneca
- BP
- BWI Group
- CANAL+
- CH2M Polska Services
- Columbus Energy
- InPost
- Jacobs
- KION Group
- Konfederacja Lewiatan
- Krakowski Park Technologiczny
- Regionalne Centrum Eksperckie Polska Południowa
- Shell
- SIG
- Uniwersytet Ekonomiczny
- Uniwersytet Rolniczy
Z treścią Paktu dla klimatu można zapoznać się tutaj
Cykl artykułów o rozwiązaniach proklimatycznych i środowiskowych wdrażanych przez naszych Partnerów Paktu dla klimatu rozpoczęliśmy od dobrych praktyk w firmie ASTOR. Artykuł na ten temat jest dostępny tutaj
Także firma Columbus Energy podzieliła się z nami informacjami na temat podejmowanych inicjatyw. Więcej informacji tutaj
O działaniach proklimatycznych firmy BWI Group piszemy: tutaj a CANAL+ Polska tutaj