Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Aktualności

Zaawansowane ziemne prace w parku przy ul. Karmelickiej

2023-02-06

W przyszłym parku przy ul. Karmelickiej trwają ziemne prace budowlane. Wszystko po to, aby już niebawem móc się spotkać w zielonej przestrzeni w samym centrum miasta. Przestrzeń ta zmieni się dzięki inicjatywie mieszkańców w ramach budżetu obywatelskiego.

Przyjdź na debatę o przyszłości krakowskiego transportu

2023-02-03

Przed nami debata poprzedzająca zasadniczą część Krakowskiego Panelu Transportowego na temat przyszłości krakowskiego transportu z udziałem ekspertów Politechniki Krakowskiej. Spotkanie odbędzie się we wtorek, 14 lutego.

Park Bednarskiego nabiera docelowego kształtu

2023-02-03

Kończą się prace w „domku ogrodnika”, glorieta odzyskała swój dawny wygląd, altana z dachem w kolorze „zielonej szałwii Wagnera” jest gotowa. To tylko niektóre zauważalne postępy prac rewitalizacyjnych w parku Bednarskiego. Otwarcie całego terenu parku zaplanowano na maj.

Nowy Ład dla zapylaczy

2023-02-03

Zapylacze są podstawą wegetacji 80% europejskich gatunków zbóż i dzikich roślin kwitnących. Jedna trzecia gatunków motyli, gzów i pszczół odnotowuje spadki liczebności. 10% gatunków pszczół i motyli jest zagrożonych wyginięciem.

Kryzys klimatyczny - naukowcy wskazują na trzy rozwiązania

2023-02-01

Naukowcy z Uniwersytetu w Exeter zidentyfikowali pozytywne punkty zwrotne, tzw. „super dźwignie” dekarbonizacji światowej gospodarki. Chodzi o działania klimatyczne, które mogą wywołać efekt kuli śnieżnej.

Ile samorządy wydają na ochronę powietrza i klimatu?

2023-01-30

Ranking wydatków na ochronę powietrza i klimatu został opublikowany przez pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota”. Jego autorami są: Paweł Swianiewicz, kierownik Zakładu Studiów Społeczno-Ekonomicznych w Instytucie Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz Julita Łukomska, adiunkt w Katedrze Rozwoju i Polityki Lokalnej na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego.

Coraz więcej ledowych lamp ulicznych w Krakowie

2023-01-25

Z roku na rok na ulicach miasta zwiększa się liczba energooszczędnych lamp ulicznych. W najbliższych latach wymienionych zostanie blisko 20 tys. opraw sodowych. Zmiana ta przyniesie rocznie 4 mln zł oszczędności dla budżetu miasta.

Zgłoś się do trzeciej edycji Krakowskiej Akademii Klimatu

2023-01-13

28 lutego w kinie Kijów zainaugurowane zostanie pierwsze z cyklu czterech spotkań realizowanych w ramach trzeciej edycji Krakowskiej Akademii Klimatu – wyjątkowego projektu edukacyjnego skierowanego do młodzieży szkół ponadpodstawowych, łączącego wiedzę na temat ochrony środowiska z pokazami filmowymi najlepszych filmów ekologicznych ostatnich lat.

Koniec szybkiej mody

2023-01-27

W przeddzień niedzieli handlowej warto przyjrzeć się, jak powinien zmienić się przemysł modowy, aby ograniczyć jego negatywny wpływ na klimat. Intensywny rozwój branży odzieżowej w ostatnich dekadach napędza bowiem nadmierną konsumpcję, co prowadzi do emisji ogromnych ilości gazów cieplarnianych i wyczerpywania ograniczonych zasobów. Według danych Global Fashion Agenda opublikowanych w 2018 r. przemysł modowy odpowiada za ok. 8 proc. globalnej emisji dwutlenku węgla i jest piątym, największym emitentem powiązanym z prywatną konsumpcją.

Znajdź