Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Ferie w krakowskich muzeach

Warsztaty fotograficzne, plastyczne, umuzykalniające, bale karnawałowe, spacery, oprowadzania po wystawach, a także zajęcia kuchni molekularnej – m.in. takie atrakcje czekają na wszystkich chętnych, którzy zechcą spędzić zimowe ferie w krakowskich muzeach. Oto przegląd najciekawszych zaplanowanych wydarzeń.

Fot. pixabay.com

Muzeum Krakowa

„Ferie w muzeum” to cykliczny program organizowany przez Muzeum Krakowa, który jest skierowany do dzieci wraz z rodzicami, a także do młodzieży. W tym roku muzeum przygotowało mnóstwo ciekawych zajęć. Hasłem ferii będzie: „Zabawa”.

Na uczestników „Ferii w muzeum” czekają szopki zwierzynieckie, bale karnawałowe oraz przygody nie tylko w miejskiej dżungli, ale także na śniegu. Będzie to okazja do poznania sztuki współczesnej, żydowskich tradycji oraz średniowiecznej i dwudziestowiecznej broni. Uczestnicy zamienią się w budowniczych domów – schronów i będą lepić z gliny. Zostaną muzealnymi odkrywcami, którzy będą szukać skarbów w piasku, miejsc ze zdjęcia oraz drobnych wskazówek na wystawie. Ponadto w programie spotkania z polskim astronomem i rówieśnikami dzieci sprzed prawie 100 lat. W akcji „Ferie w muzeum” bierze udział kilkanaście oddziałów Muzeum Krakowa.

Czas trwania poszczególnych zajęć wynosi od jednej do półtorej godziny. Udział w wydarzeniach jest odpłatny. Koszt biletu dla dzieci i młodzieży (do lat 18) wynosi 10 zł, bezpłatny wstęp przysługuje jednemu opiekunowi, pozostali opiekunowie: 10 zł. Natomiast posiadaczom Krakowskiej Karty Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem przysługuje 50 proc. zniżki, tj. bilet w cenie 5 zł.

Rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających w pałacu Krzysztofory, Rynek Główny 35, tel. 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl. Bilety na wydarzenia można zakupić w Centrum Obsługi Zwiedzających oraz w miarę możliwości kasach muzealnych oddziałów realizujących zajęcia (za wyjątkiem Celestatu).

Harmonogram wydarzeń:

 • 11 lutego, godz. 10.00, Stara Synagoga
  Przygotowania do Pesach czas zacząć! – warsztaty dla rodzin z dziećmi (6–10 lat)

  Pesach, znane również jako Święto Wiosny, jest jednym z najważniejszych świąt w kalendarzu żydowskim. Dlaczego? To właśnie wyjaśnimy podczas przygotowań do tego święta. W czasie zajęć opowiemy o tym, jak przebiegają przygotowania na te wyjątkowe dni, a także omówimy obyczaje i tradycyjne smakołyki pojawiające się wówczas na stole. Wszystko to w trakcie tworzenia glinianych naczyń stołowych.

 • 10 lutego, godz. 14.00, Pałac Krzysztofory
  W pracowni Mikołaja Kopernika - warsztaty dla rodzin z dziećmi (6–10 lat)

  Czy wiecie, który wybitny astronom był studentem Akademii Krakowskiej? To oczywiście Mikołaj Kopernik. To właśnie jemu zawdzięczamy udowodnienie faktu, że to nie Ziemia znajduje się w centrum Układu Słonecznego, ale Słońce! To zrewolucjonizowało naukę. W związku z 550. rocznicą urodzin Mikołaja Kopernika, podczas zajęć nie tylko przyjrzymy się postaci wielkiego astronoma, ale także wykonamy własne modele Układu Słonecznego.

 • 10 lutego, godz. 12.00, Rynek Podziemny
  Ulepione z gliny, czyli opowieść o garncarzach, naczyniach i zabawkach – warsztaty dla rodzin z dziećmi (6–10 lat)

  Garnki, kubki, zabawki, pionki do gier planszowych i wiele, wiele innych rzeczy przez wieki robiono z gliny. Kto się tym zajmował? Jak je wykonywano? Czy przypominały przedmioty, którymi posługujemy się dziś? Zapraszamy na warsztaty, w czasie których zwiedzimy ekspozycję w Rynku Podziemnym, poszukując na niej zabytkowych glinianych skarbów sprzed wieków. Następnie wykonamy własne naczynia z gliny szybkoschnącej.

 

Zamek Królewski na Wawelu

Organizatorzy zapraszają na spotkania i warsztaty, których głównymi motywami będą ruch, światło i blask. Uczestnicy warsztatów poszukają ich w Skarbcu Koronnym i w dziełach niegdyś w nim przechowywanych. Razem z prowadzącymi spróbują uchwycić ulotne elementy, zainspirować się nimi i stworzyć dzieła z zakresu różnych dziedzin artystycznych. Będą mogli wcielić się w role aktorów, złotników, kaligrafów, tkaczów i innych twórców dzieł sztuki. Darmowe spotkania są przeznaczone dla rodzin z dziećmi narodowości polskiej i ukraińskiej.

Harmonogram wydarzeń:

 • 10 lutego, godz. 11.30 – Kolory światła | warsztaty witrażownictwa

Światło i kolor to doskonałe połączenie, aby stworzyć wspaniałe dzieło sztuki. Te dwa elementy najpiękniej dopełniają się w sztuce witrażu, którą znano już w średniowieczu. Podczas zajęć odwiedzimy Skarbiec Koronny, opowiemy, co to jest witraż, czym jest gomółka, w jaki sposób wygląda proces powstania witraży oraz wykonamy własne dzieła inspirowane tą techniką.

Prowadzenie: Pracownia Witrażu i Szkła Ryszard Łoboda, odbiorcy: rodziny z dziećmi w wieku 7–13 lat, czas trwania: ok. 120 min, miejsce spotkania: Skarbiec Koronny.

Na wydarzenia obowiązuje wcześniejsza rezerwacja, przez formularz zamieszczony na stronie każdego spotkania.

 • „Działaj i lśnij. Ferie na Wawelu” to inicjatywa realizowana w ramach projektu Kraków Wspólnie. Projekt Kraków Wspólnie jest organizowany przez Fundację Internationaler Bund Polska we współpracy z Wydziałem Edukacji UMK, finansowany przez Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF).

W tkacie ferii Zamek Królewski na Wawelu zaprasza także grupy rodzinne i uczestników indywidualnych do udziału w grze terenowej „W hołdzie wawelskim darczyńcom”.

Przemierzając wybrane sale komnat pierwszego i drugiego piętra Zamku Królewskiego na Wawelu, ekspozycji „Sztuka Wschodu”. „Namioty tureckie” oraz „Zbrojowni” uczestnicy dowiedzą się, jak ważną rolę w tworzeniu zbiorów wawelskich odegrały dary społeczeństwa.

Podążając przez wawelskie ekspozycje, będą mogli przekonać się o wyjątkowej roli darów społeczeństwa w tworzeniu zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu. Wybrane zabytki z zamkowych ekspozycji wskażą ich ofiarodawców, a ich nazwiska posłużą do ujawnienia, jakie dzieła sztuki im zawdzięczamy. Poznają także pierwszego ofiarodawcę, którego dar przekazany na Wawel z końcem XIX w. dał impuls do przyspieszenia odzyskiwania zamku od wojsk austriackich, a także przyczynił się do gromadzenia funduszy na jego przyszłą restaurację i wyposażenie. Gra pokaże, skąd wzięła się różnorodność i bogactwo zamkowych zbiorów, na którą składają się pamiątki historyczne, stanowiące niejednokrotnie wcześniej dorobek życia ich poprzednich właścicieli.

Gra będzie odbywać się w następujące niedziele: 12, 19 i 26 lutego. Godziny oraz informacje szczegółowe dotyczące zakupu biletów na wybraną porę są dostępne na stronie.

Muzeum Fotografii w Krakowie

Kreatywne spotkania warsztatowe w Zimowym Klubie MuFo – cykl spotkań dla dzieci w wieku 6-9 lat oraz nastolatków w wieku 10–13 lat. Program opracowany został na styku dwóch doświadczeń: percepcji obrazów i uniwersalnych potrzeb twórczości, kreatywności i wrażliwości. Spotkania będą miały wymiar twórczy, performatywny. Obrazy, o których mowa, to kolekcja fotografii znajdująca się i udostępniona zwiedzającym w Muzeum Fotografii. Organizatorzy spotkań chcą, by uczestnicy nie tyle zobaczyli fotografie, co wyrazili swoją opowieść o tym, co widzą, dlaczego, co jest dla nich ważne, czego im brakuje, co jest niezrozumiałe, a co zagadkowe.

Zajęcia będą odbywać się w MuFo Rakowicka na wystawie głównej: „Co robi zdjęcie?” oraz czasowej „Fotografika”, jak też w drugiej lokalizacji muzeum - w MuFo Józefitów. Limit uczestników warsztatów wynosi 15 osób. Planowany koszt zajęć to 15 zł.

Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie

Przez dwa tygodnie ferii, od wtorku do piątku, MIT zaprasza dzieci w wieku od 6 do 12 lat na zajęcia w Strefie Kreatywności, połączone z warsztatami i zwiedzaniem wystaw czasowych. Zajęcia trwają od godz. 12.00 do godz. 15.00.

Bilet w cenie 50 zł od osoby obejmuje kierowaną zabawę w Strefie Kreatywności, warsztaty oraz wejście na wystawę czasową. Wymagana rezerwacja, e-mail: rezerwacja@mit.krakow.pl, tel. 12 428 66 00 wew. 11.

Harmonogram wydarzeń:

 • piątki, 10 lutego, godz. 12.00–15.00
  Wynalazek na plac zabaw

  Plac zabaw to jedno z ulubionych miejsc wszystkich najmłodszych mieszkańców miasta. Ale nawet najpiękniejsze huśtawki, najwyższe zjeżdżalnie i najszybsze karuzele mogą się w końcu dzieciom znudzić. Na szczęście wystarczy uruchomić swoją wyobraźnię i z megaklocków wybudować zupełnie nową zabawkę, którą chcielibyście umieścić na waszym placu zabaw! W ramach zajęć odbędą się też warsztaty kuchni molekularnej, uczestnicy odwiedzą także wystawy czasowe.

MOCAK – Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie

Na tegoroczne ferie zimowe województwa małopolskiego muzeum przygotowało specjalną ofertę dla grup zorganizowanych oraz gości indywidualnych. Jak co roku odbędą się otwarte spotkania i warsztaty oraz lekcje muzealne dla grup i wycieczek. Oferta kierowana jest do dzieci, młodzieży i całych rodzin. Przez okres ferii w recepcji będzie dostępna karta „Okolicznik” do indywidualnej pracy. Materiały można nabyć w cenie biletu do muzeum. Materiały – do samodzielnego wydrukowania –można także znaleźć na stronie mocak.pl w zakładce „Edukacja”. W ramach biletu rodzinnego do muzeum dostępne będą także zeszyty dla dzieci i młodzieży z cyklu Twórcza Kolekcja.

Rejestracja na poszczególne propozycje organizowane przez muzeum pod adresem edukacja@mocak.pl lub telefonicznie: 12 263 40 35 (poniedziałek–piątek, godz. 9.00–16.00).

Wydarzenia dla gości indywidualnych:

 • 10 lutego, godz. 11.00-14.00
  Spacer odkrywców – oprowadzanie wokół MOCAK-u dla dzieci i ich opiekunów

  Zapraszamy dzieci w wieku od 5 do 10 lat wraz z opiekunami na odkrywanie Kolekcji sztuki dookoła Muzeum. Czy drzewa mogą być dziełem sztuki? Dlaczego stoją tu rowery z betonu? Gdzie znajduje się tajemniczy Krawężnik? Podczas Spaceru odkrywców przy pomocy map i latarek odszukamy prace na terenie otaczającym MOCAK. Prosimy się ciepło ubrać, a po spacerze zachęcamy do skorzystania ze zniżki na gorącą czekoladę w MOCAK Café. Koszt: 14 zł od osoby. Bilety można zakupić w recepcji przed rozpoczęciem zajęć. Organizatorzy proszą o wcześniejszą rejestrację.

Wydarzenia dla grup zorganizowanych:

 • Przygoda ze sztuką współczesną – warsztaty dla grup

  Zapraszamy dzieci w wieku od 5 do 10 lat wraz z opiekunami na odkrywanie Kolekcji sztuki dookoła Muzeum. Czy drzewa mogą być dziełem sztuki? Dlaczego stoją tu rowery z betonu? Gdzie znajduje się tajemniczy Krawężnik? Podczas Spaceru odkrywców przy pomocy map i latarek odszukamy prace na terenie otaczającym MOCAK. Prosimy się ciepło ubrać, a po spacerze zachęcamy do skorzystania ze zniżki na gorącą czekoladę w MOCAK Café. Koszt: 14 zł od osoby. Bilety można zakupić w recepcji przed rozpoczęciem zajęć. Organizatorzy proszą o wcześniejszą rejestrację.

Galeria Bunkier Sztuki

Bunkier Sztuki zaprasza 11 lutego na otwarte oprowadzania po bieżącej wystawie. Koszt uczestnictwa w oprowadzaniu: 2 zł od osoby.

pokaż metkę
Autor: Anna Latocha
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2023-01-10
Data aktualizacji: 2023-02-10
Powrót

Zobacz także

Znajdź