Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Poezja i muzyka na Światowy Dzień Uchodźcy i Uchodźczyni

Czerwcowe spotkanie z cyklu „W(y)kluczenia” zbiega się z terminem Międzynarodowego Dnia Uchodźcy i Uchodźczyni. Z tej okazji pałac Potockich zaprasza dziś, 20 czerwca o godz. 18.00 na wieczór z poezją autorów i autorek z Syrii, Iraku, Afganistanu, Somalii, Ukrainy i Białorusi. W spotkaniu wezmą udział poetki z Ukrainy oraz aktorki, które przeczytają wiersze nieobecnych autorów.

Fot. materiały prasowe

Lekturze wierszy będzie towarzyszył koncert muzyki orientalnej w wykonaniu syryjskiego muzyka i kompozytora, Wassima Ibrahima.

Spotkanie uświetnią swoją obecnością laureatki Pokojowej Nagrody Nobla: Jody Williams z USA, Leymah Gbowee z Liberii i Tawakkol Karman z Jemenu, które odwiedzają w Kraków, aby przyjrzeć się sytuacji ukraińskich uchodźczyń i pracy kobiecych organizacji i inicjatyw działających na ich rzecz. Przyjeżdżając do Polski i Ukrainy, noblistki chcą okazać im swoje wsparcie.

Laureatki Pokojowej Nagrody Nobla działają wspólnie jako Inicjatywa Kobiet Noblistek (Nobel Women’s Initiative). Organizacja została założona w 2006 roku, oprócz wymienionych wyżej działaczek należą do niej Shirin Ebadi z Iranu i Rigoberta Menchu Tum z Gwatemali. Celem organizacji, która ma siedzibę w Kanadzie, jest wspieranie kobiecych inicjatyw pokojowych na świecie, przeciwdziałanie przemocy, dyskryminacji, łamaniu praw człowieka i militaryzmowi. Przygotowanie wizyty noblistek w Polsce i Ukrainie odbywa się we współpracy z amerykańską organizacją pozarządową The Azadi Project wspierającą uchodźczynie.

Organizatorem debat z cyklu „W(y)kluczenia” jest KBF – instytucja kultury miasta Krakowa, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO i współgospodarz pałacu Potockich przy Rynku Głównym 20.

Wydarzenie odbywa się w ramach projektu #Krakowianki. Projekt #Krakowianki to interdyscyplinarne przedsięwzięcie o charakterze społeczno-kulturalnym, które ma na celu zwrócenie uwagi na tą niezwykłą rolę kobiet w procesie rozwoju miasta i jego przeobrażenia w aspekcie społecznym, artystycznym, gospodarczym i naukowym. W projekt zaangażowane są także liczne miejskie instytucje, takie jak Muzeum Krakowa, Biblioteka Kraków czy właśnie KBF, na mocy zarządzenia Prezydenta powołującego zespół roboczy pod roboczą nazwą „Kraków kobiet”.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2022-06-17
Data aktualizacji: 2022-06-20
Powrót

Zobacz także

Znajdź