górne tło

Poezja i muzyka na Światowy Dzień Uchodźcy i Uchodźczyni

Czerwcowe spotkanie z cyklu „W(y)kluczenia” zbiega się z terminem Międzynarodowego Dnia Uchodźcy i Uchodźczyni. Z tej okazji pałac Potockich zaprasza dziś, 20 czerwca o godz. 18.00 na wieczór z poezją autorów i autorek z Syrii, Iraku, Afganistanu, Somalii, Ukrainy i Białorusi. W spotkaniu wezmą udział poetki z Ukrainy oraz aktorki, które przeczytają wiersze nieobecnych autorów.

Lekturze wierszy będzie towarzyszył koncert muzyki orientalnej w wykonaniu syryjskiego muzyka i kompozytora, Wassima Ibrahima.

Spotkanie uświetnią swoją obecnością laureatki Pokojowej Nagrody Nobla: Jody Williams z USA, Leymah Gbowee z Liberii i Tawakkol Karman z Jemenu, które odwiedzają w Kraków, aby przyjrzeć się sytuacji ukraińskich uchodźczyń i pracy kobiecych organizacji i inicjatyw działających na ich rzecz. Przyjeżdżając do Polski i Ukrainy, noblistki chcą okazać im swoje wsparcie.

Laureatki Pokojowej Nagrody Nobla działają wspólnie jako Inicjatywa Kobiet Noblistek (Nobel Women’s Initiative). Organizacja została założona w 2006 roku, oprócz wymienionych wyżej działaczek należą do niej Shirin Ebadi z Iranu i Rigoberta Menchu Tum z Gwatemali. Celem organizacji, która ma siedzibę w Kanadzie, jest wspieranie kobiecych inicjatyw pokojowych na świecie, przeciwdziałanie przemocy, dyskryminacji, łamaniu praw człowieka i militaryzmowi. Przygotowanie wizyty noblistek w Polsce i Ukrainie odbywa się we współpracy z amerykańską organizacją pozarządową The Azadi Project wspierającą uchodźczynie.

Organizatorem debat z cyklu „W(y)kluczenia” jest KBF – instytucja kultury miasta Krakowa, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO i współgospodarz pałacu Potockich przy Rynku Głównym 20.

Wydarzenie odbywa się w ramach projektu #Krakowianki. Projekt #Krakowianki to interdyscyplinarne przedsięwzięcie o charakterze społeczno-kulturalnym, które ma na celu zwrócenie uwagi na tą niezwykłą rolę kobiet w procesie rozwoju miasta i jego przeobrażenia w aspekcie społecznym, artystycznym, gospodarczym i naukowym. W projekt zaangażowane są także liczne miejskie instytucje, takie jak Muzeum Krakowa, Biblioteka Kraków czy właśnie KBF, na mocy zarządzenia Prezydenta powołującego zespół roboczy pod roboczą nazwą „Kraków kobiet”.