Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

City Helpers na ulicach Krakowa – podsumowanie akcji

Wraz z końcem wakacji City Helpers – osoby mające służyć pomocą turystom i wszystkim odwiedzającym Kraków, zakończyli swoją pracę. Akcja spotkała się z bardzo pozytywnym odbiorem i są plany kontynuacji projektu w przyszłym roku.

Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl

Przez dwa miesiące pomocnicy miejscy udzielali informacji, promowali lokalne wydarzenia, ale także wychwytywali niewłaściwe zachowania na terenie parku kulturowego Stare Miasto oraz Kazimierza. Byli wsparciem dla budowania odpowiedniego wizerunku Krakowa: gościnnego, otwartego, ale też komunikującego reguły współużytkowania najcenniejszej przestrzeni miasta.

Najczęściej zwracano się do nich z pytaniami o ekspozycje muzealne, koncerty, odbywające się w mieście wydarzenia, ale również o logistykę przemieszczania się po mieście. Pojawiło się bardzo dużo pytań o ofertę gastronomiczną oraz zakupy.

 

Najwięcej interwencji City Helpers dotyczyło zakłócania ciszy nocnej i spożywania alkoholu w miejscach publicznych. Zdarzenia te miały miejsce głównie w sobotnie noce. Zdecydowana większość kończyła się szybkim zaprzestaniem naruszeń, a w pozostałych przypadkach miejscy pomocnicy otrzymywali wsparcie ze strony służb mundurowych.

Z kolei niedziele to bardzo intensywny ruch w okolicach Rynku Głównego, generowany przez rodziny z dziećmi, które zwracały się z prośbą o wskazanie drogi do miejsc rozrywki dla dzieci oraz o mapy miasta.

City Helpers interweniowali również w przypadkach potrąceń przez osoby jeżdżące na hulajnogach i innych urządzeniach transportu osobistego. Zabezpieczali miejsca zdarzeń do czasu przyjazdu karetki i policji oraz udzielali pierwszej pomocy poszkodowanym.

Dzięki Fundacji „Ratuj życie” miejscy pomocnicy byli wyposażeni w defibrylator. Tym samym krakowianie i odwiedzający mieli do dyspozycji dodatkowy punkt mobilny z urządzeniem ratującym życie.

W ostatnim tygodniu pilotażu programu City Helpers skoncentrowali część swoich działań na wychwyceniu i zinwentaryzowaniu najczęstszych przypadków łamania przepisów parku kulturowego i lekceważenia upomnień, w tym szczególnie wystawiania tzw. „potykaczy”. Powstała lista takich działalności, na której znajdują się 43 adresy.

Statystyki City Helpers:

  • 2418 osobom udzielili informacji turystycznej
  • 2411 osobom udzielili informacji ogólnej
  • 710 razy interweniowali ws. zakłócania porządku (np. zakłócanie spokoju, picie alkoholu w miejscach publicznych)
  • 441 osobom udzielili pomocy
  • 1075 razy odnotowali łamanie zasad parku kulturowego
  • 80 interwencji wymagało pomocy straży miejskiej.

 

Projekt City Helpers ma charakter pilotażowy i jest częścią działań przewidzianych do realizowania w ramach „Polityki zrównoważonej turystyki Krakowa na lata 2021–2028”. Akcja jest także elementem inicjatywy #RespectKrakow. Nadzór nad projektem City Helpers sprawuje Krakowskie Forum Kultury.

pokaż metkę
Autor: Dagmara Chylewska-Olech
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2021-09-03
Data aktualizacji: 2021-09-04
Powrót

Zobacz także

Znajdź