Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Muzeum Spraw Wojskowych przygotowało nową wystawę

Muzeum Spraw Wojskowych, mieszczące się forcie nr 51 ½ Swoszowice zachęca, by już teraz pomyśleć o wizycie, kiedy znów będzie to możliwe i obejrzeć nową wystawę „Wojsko Polskie w Dwudziestoleciu Międzywojennym” oraz nową salę wystawową – salę Żołnierską.

Fot. mswojsk.com

Większość placówek kulturalnych w Polsce została zobowiązana do wynikającego ze stanu pandemicznego zawieszenia lub znacznego ograniczenia działalności. Cześć z nich przeniosła aktywność do sieci, a część wykorzystuje ten czas na przygotowanie placówki na powrót odwiedzających.

Muzeum Spraw Wojskowych, mieszczące się w forcie 51 ½ Swoszowice, przy wsparciu finansowym miasta przygotowało nową salę wystawową – salę Żołnierską oraz wystawę czasową „Wojsko Polskie w Dwudziestoleciu Międzywojennym”.

Sala Żołnierska to przywrócenie do stanu z okresu budowy i wczesnej eksploatacji fortu 51 ½ Swoszowice pomieszczenia noclegowego przeznaczonego dla części załogi fortu. Wyremontowane pomieszczenie wyposażono w pieczołowicie odtworzone detale, takie jak okiennice, kraty wentylacyjne, prycze wojskowe charakterystyczne dla tamtego okresu, schody na galerię strzelecką oraz wieszaki ścienne na wyposażenie wojskowe. Odwiedzający spotkają tu też żołnierza formacji artyleryjskiej armii austro-węgierskiej, jednostki FAR2, który służył w forcie w latach 1914- 1918.

W części sali Żołnierskiej swoje miejsce znalazła nowa ekspozycja obejmująca mundury wojskowe z lat 1914-1918 oraz osobiste wyposażenie żołnierzy armii austro-węgierskiej, pruskiej i rosyjskiej. Ponad 80 proc. wystawionych eksponatów to rzeczy pokazywane po raz pierwszy. Są wśród nich prawdziwe unikaty, których na próżno szukać w innych muzeach polskich, a nawet europejskich. Dodatkową ciekawostką może być odtworzona, przylegająca do sali Żołnierskiej, ubikacja z charakterystycznym dla tamtego okresu pisuarem ściennym.

Po obejrzeniu sali Żołnierskiej trzeba także zobaczyć nową wystawę „Wojsko Polskie w Dwudziestoleciu Międzywojennym”. Większość składających się na nią eksponatów to rzeczy autentyczne, niejednokrotnie bardzo rzadkie na rynku kolekcjonerskim w Polsce. Wystawa obejmuje trzy dioramy oparte na pełnowymiarowych, indywidualnie ucharakteryzowanych manekinach oraz autentycznym umundurowaniu, uzbrojeniu i wyposażeniu Wojska Polskiego.

Przypomnijmy, że Muzeum Spraw Wojskowych przybliża historię m.in. wschodniego frontu I wojny światowej, w której forty Twierdzy Kraków odegrały znaczącą rolę. Upamiętnia polskich żołnierzy walczących o niepodległość i popularyzuje wiedzę o osiągnięciach polskiego oręża i techniki militarnej. Można tam poczuć odtworzoną wojenną atmosferę i wręcz dotknąć historii: założyć hełm wojskowy czy wziąć udział w marszu ćwiczebnym z odpowiednio wyekwipowanym plecakiem. Wizyta w forcie może też być początkiem wędrówki szlakiem Twierdzy Kraków, czyli trasy łączącej elementy fortyfikacji Krakowa, składającej się ze stu militarnych obiektów.

Muzeum Spraw Wojskowych zachęca, by zaplanować wizytę w forcie 51 ½ Swoszowice przy ul. Sawiczewskich 46 w Krakowie jak tylko będzie to znów możliwie. A tymczasem zapraszam do obejrzenia filmu „Twierdza Kraków - Trakt Wiedeński”, w którym można zobaczyć m.in. Fort 51 ½ Swoszowice.

– Trakt Wiedeński to główna droga wjazdowa do Krakowa broniona przez cztery przedstawione w filmie forty, które przez dziesięciolecia stopniowo popadały w zapomnienie i ruinę. Obecnie niektóre z nich uzyskały nową, potrzebną społecznie funkcję – jako muzea czy domy kultury. Adaptacje i remonty wymagają poważnych środków finansowych, ale wykonane pieczołowicie prace konserwatorskie przywracają obiekty do dawnej świetności. Być może docelowo połączy je szlak turystyczny pozwalający obejrzeć i porównać ich konstrukcję. Jednocześnie, wyremontowane forty mogą stać się przykładem możliwości wykorzystania pozostałych, licznych obiektów Twierdzy Kraków tak, aby z niszczejących ruin stały się tętniącymi życiem miejscami integracji lokalnych społeczności, a Twierdza jako całość magnesem przyciągającym do Krakowa miłośników fortyfikacji militarnych z całego świata – do obejrzenia filmu i zainteresowania krakowskimi fortami zachęcają przedstawiciele Muzeum Spraw Wojskowych.

Dodatkowe informacje o forcie 51 ½ Swoszowice można znaleźć także w jednym z odcinków cyklu #krakowheritage, w którym zachęcamy do poznawania krakowskich obiektów odnawianych przy wsparciu miasta.

Zdjęcia z wystaw dostępne są na stronie internetowej Muzeum Spraw Wojskowych oraz na Facebooku.

Adres: ul. Sawiczewskich 46, Kraków
pokaż metkę
Autor: Anna Latocha
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2020-12-28
Data aktualizacji: 2021-01-07
Powrót

Zobacz także

Znajdź