Kultura rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

„Księgarnie odporne” – Kraków na ratunek księgarniom

Dramatyczne, sięgające nawet 98% spadki obrotów, problemy lokalowe i brak możliwości efektywnego konkurowania z największymi sieciami w internecie – nie każdy wie, w jak trudnej sytuacji znalazły się w dobie pandemii koronawirusa niezależne księgarnie. W ślad za kampanią zachęcającą krakowian i krakowianki do lokalnych zakupów książkowych online oraz ogólnopolską akcją „Książka na telefon”, Krakowskie Biuro Festiwalowe w porozumieniu z Miastem Kraków uruchomiło szeroko zakrojony projekt ochronno-pomocowy „Księgarnie odporne”.

Fot. materiały prasowe / KBF
materiały prasowe / KBF

– Małe księgarnie to nie tylko miejsca, które przez bogactwo i różnorodność opiniotwórczej, autorsko dobieranej oferty książkowej można porównać do galerii sztuki, ale również żywe i aktywne ośrodki życia kulturalnego – mówi Izabela Helbin, dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego.

– W nowej, poepidemicznej rzeczywistości wszyscy chcielibyśmy do nich jak najszybciej wrócić. Zdajemy sobie sprawę, jak wiele znaczą księgarnie dla kulturalnej i literackiej tożsamości Krakowa, dlatego wspólnie z prezydentem miasta Krakowa zdecydowaliśmy się uruchomić jedyny w skali kraju program umożliwiający bezpośrednie wsparcie księgarń w dobie bezprecedensowego kryzysu gospodarczego, który dotyka również kulturę – dodaje.

Udział w programie można zgłaszać od 17 do 21 kwietnia poprzez wypełnienie i przesłanie drogą mailową prostego formularza.

Działanie jest adresowane do niezależnych, niesieciowych księgarń i antykwariatów położonych na terenie Krakowa. W drodze naboru zostaną wybrane księgarnie, które otrzymają wsparcie finansowe. Jednym z elementów przystąpienia do programu będzie przygotowanie przez księgarzy i księgarki krótkich materiałów wideo lub recenzji tekstowych, które będą wykorzystane na profilach facebookowych Krakowa Miasta Literatury UNESCO i zaangażowanych we wsparcie innych instytucji kultury, w celu promocji oferty online niezależnych księgarń. Dodatkowym efektem programu będzie kampania promocyjna, która ukaże kulturotwórczą i opiniotwórczą rolę księgarzy jako znawców literatury i krytyków literackich.

Na realizację programu przeznaczono kwotę 100 tys. zł.

Szczegółowe informacje:

Akcja „Księgarnie odporne” stanowi konsekwencję strategii wsparcia rozwoju branży księgarskiej wpisanej w program Kraków Miasto Literatury UNESCO, realizowany przez Kraków w związku z uzyskaniem w 2013 roku zaszczytnego tytułu Miasta Kreatywnego UNESCO w dziedzinie literatury. Operatorem i realizatorem programu jest Krakowskie Biuro Festiwalowe. Program realizowany jest w ramach szerszej strategii „Kultura odporna”, adresowanej do wszystkich środowisk kulturalnych Krakowa w kryzysowym czasie pandemii koronawirusa.

Więcej na stronie internetowej miastoliteratury.pl.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat