Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Aktualności

Nowy odcinek podcastu „Kraków dla klimatu”

2024-03-28

Idea zero waste w naszych kuchniach, polskie nawyki żywieniowe oraz wartość żywności lokalnej i sezonowej w diecie to niektóry tematy, jakie omawiają rozmówcy w drugim odcinku podcastu „Kraków dla klimatu”. Ekspertką, która opowiada o zdrowym i przyjaznym naszej planecie odżywianiu, jest Sylwia Majcher – specjalistka w dziedzinie ekologii oraz autorka książek „Gotuję, nie marnuję. Kuchnia zero waste po polsku” i „Mniej mięsa”. Zapraszamy do wysłuchania!

Wiosna w ogrodzie ze wsparciem krakowskiego MPO

2024-03-26

Porządki w ogrodzie zwiastują zmianę pory roku, a wiosna to przecież ten czas, kiedy ogrodnicy mają najwięcej pracy. Krakowskie MPO wychodzi temu naprzeciw i przypomina o zbiórce odpadów zielonych. Wystarczy sprawdzić harmonogram ich wywozu w danej dzielnicy i przygotować do odbioru skoszoną trawę, liście, rozdrobnione gałęzie lub ścięte zielone części roślin. Następnie z tych składników w Centrum Ekologicznym „Barycz” powstaje dobrej jakości kompost, którym można użyźnić rabatę. Dowiedz się, jak go nabyć.

Zielono nam, czyli wiosenna wymiana roślin

Komunikat archiwalny 2024-03-26

Krakowskie Centrum Edukacji Klimatycznej przy ul. Wielopole 17a zaprasza wszystkich mieszkańców na wymianę roślin „Zielono nam”, która odbędzie się dziś, 26 marca, w godzinach od 17.00 do 19.00. To okazja do przekazania w dobre ręce zielonych skarbów, których już nie potrzebujemy, a także do zyskania kwiatów, które chętniej zakwitną na naszych parapetach i będą nową ozdobą domowego zacisza.  

Stwórz własną wielkanocną ozdobę

Komunikat archiwalny 2024-03-22

„Eko-święta”, czyli rodzinne warsztaty szycia wielkanocnych kurek z materiałów upcyklingowych to propozycja Krakowskiego Centrum Edukacji Klimatycznej dla wszystkich krakowian, którzy chcą przygotować świąteczne dekoracje w duchu zero waste. Wydarzenie odbędzie się dziś, 27 marca, o godzinie 18.00, w siedzibie KCEK przy ul. Wielopole 17a. Obowiązują zapisy!

Dlaczego różnorodność biologiczna jest ważna

2024-03-21

Naukowcy alarmują, że obecnie rocznie na Ziemi wymiera od 5 000 do ok. 50 000 gatunków roślin i zwierząt. W stosunku do naturalnego procesu wymierania (bez wpływu cywilizacji i uprzemysłowienia) jest to tempo 100–1000 razy szybsze. Giną zarówno gatunki duże i znane, także w Polsce, jak: ryś, niedźwiedź, tygrys, żyrafa lub nosorożec, ale również mniej znane, ale kluczowe dla zachowania równowagi lokalnych ekosystemów.

Las Kujawy

Las Kujawy powstanie – wspólnie go posadziliśmy!

Komunikat archiwalny 2024-03-21

Temat jakości środowiska, w którym żyjemy, zwłaszcza w mocno zurbanizowanych miastach, jest niezwykle ważny i wzbudza ogromne emocje. Nie inaczej jest w przypadku krakowskich Kujaw. Stwierdzeniem jednak nieadekwatnym do sytuacji i wzbudzającym strach jest mówienie o powstaniu tego lasu na tykającej bombie. Zalesienie terenu Kujaw będzie kontynuowane.

IV

Ogród deszczowy przy ul. Banacha – weź udział w konsultacjach

Komunikat archiwalny 2024-03-20

Dziś, 27 marca o godz. 18.00 w Szkole Podstawowej nr 13 przy ul. Ks. Józefa Meiera 16D odbędzie się drugie spotkanie konsultacyjne z mieszkańcami Dzielnicy IV Prądnik Biały dotyczące zagospodarowania południowej części parku przy ul. Kuźnicy-Kołłątajowskiej w ramach projektu Life Pact. Organizatorem spotkania jest jednostka Klimat-Energia-Gospodarka Wodna.

Rodziny wejdą do „Gry o wodę”

Komunikat archiwalny 2024-03-19

Czym jest ślad wodny? Jak możemy zadbać o wodę we własnym otoczeniu? Odpowiedzi na te pytania poznają uczestnicy integracyjnych warsztatów rodzinnych „Gra o wodę”, zorganizowanych w Krakowskim Centrum Edukacji Klimatycznej przy ul. Wielopole 17a z okazji Światowego Dnia Wody. Wydarzenie odbędzie się dziś, 22 marca, o godz. 17.00. Obowiązują zapisy!

Jadalny Kraków? Dlaczego nie!

2024-03-19

Ruszyła druga edycja projektu „Jadalny Kraków”, a wraz z nią wiele ciekawych wydarzeń. Ogrodnicy, pasjonaci miejskiego rolnictwa, a także miłośnicy lokalnych upraw będę mogli spotkać się przy wspólnym stole i wymienić cennymi doświadczeniami. Przed nami „Szkoła Miejskich Ogrodników”, „Jadalny Kraków Fest” i „Ogród z klasą”! Angażujmy się w zielone inicjatywy i sprawmy, by Kraków smakował jeszcze lepiej.

Marzec w rytmie ekowydarzeń

Komunikat archiwalny 2024-03-18

Marzec w Krakowskim Centrum Edukacji Klimatycznej przy ul. Wielopole 17a upływa bardzo pracowicie. Za nami już m.in. warsztaty dla nauczycieli „Speaking time! Jak uczyć mówienia po angielsku” oraz zajęcia teatralno-artystyczne dla przedszkolaków „Zadbajmy o to, co kochamy”. 18 marca wszyscy krakowianie mogli wziąć udział w wielkiej wymianie ubrań w siedzibie KCEK. A jeszcze co przed nami? Warto to sprawdzić w opublikowanym harmonogramie marcowych wydarzeń i zarezerwować czas na ekologiczne warsztaty, spacery i wymiany!

Znajdź