Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

#krakowheritage

Gmach Towarzystwa Rolniczego

2020-07-10

Gmach Towarzystwa Rolniczego na rogu pl. Szczepańskiego i ul. św. Tomasza to kolejny budynek, który przedstawiamy w cyklu #krakowheritage o odnowionych krakowskich obiektach. Zachęcamy do poznawania historii ciekawych budynków i spacerowania po Krakowie ich szlakiem. To może być świetny pretekst, by odwiedzać dobrze znane miejsca i odkrywać nowe.

Od gospody do plebanii, czyli ul. Zamoyskiego 2

2020-07-03

Kiedyś zajazd z gospodą, miejscem noclegowym i stajnią dla koni, dziś okazały budynek plebanii z 300-letnimi wyremontowanymi piwnicami służącymi jako miejsce wystaw, koncertów, wykładów, warsztatów, projekcji filmowych, wieczorów poetyckich i spotkań modlitewnych. W kolejnym odcinku cyklu #krakowheritage, w którym przybliżamy odnowione krakowskie obiekty i zachęcamy do spacerowania ich szlakiem, zapraszamy na Podgórze – na ul. Zamoyskiego 2.

Kamienica przy ul. św. Jana 20

2020-06-26

Powstała w wyniku przebudowy dwóch średniowiecznych kamienic własność między innymi opactwa cystersów, Hugona Kołłątaja, rodzin Popielów i Rostworowskich – kamienica przy ul. św. Jana 20 jest kolejną bohaterką cyklu #krakowheritage, w którym przybliżamy odnowione krakowskie obiekty i zachęcamy do spacerowania ich szlakiem.

Kamienica przy pl. Szczepańskim 2

2020-06-19

Na początku XX wieku mieścił się tu słynny dom pogrzebowy, później pierwszy krakowski salon samochodowy, a także zaplecze Starego Teatru – w kolejnym odcinku cyklu #krakowheritage, w którym przybliżamy odnowione krakowskie obiekty i zachęcamy do spacerowania ich szlakiem, przedstawiamy kamienicę Wolnych zlokalizowaną przy placu Szczepańskim 2.

Kamienica Pod Konikiem przy Rynku Głównym 39

2020-06-12

Dom mieszczański, księgarnia, pracownia Matejki, a także siedziba kabaretu „Bury Melonik” – w kolejnym odcinku cyklu #krakowheritage, w którym przybliżamy odnowione krakowskie obiekty i zachęcamy do spacerowania ich szlakiem, przedstawiamy Kamienicę Pod Konikiem.

Pałac Sztuki przy placu Szczepańskim 4

2020-06-05

W obecny wygląd Pałacu Sztuki przy placu Szczepańskim 4 mieli wkład znakomici architekci, artyści i rzeźbiarze. Pałac Sztuki, bohater kolejnego odcinka cyklu #krakowheritage, w którym przybliżamy odnowione krakowskie obiekty i zachęcamy do spacerowania ich szlakiem, to znakomity przykład integracji architektury, rzeźby i ornamentyki.

Kamienica Pipanowska przy ul. Grodzkiej 37

2020-05-29

Kamienica Pipanowska zlokalizowana jest u zbiegu ulic Grodzkiej i Poselskiej. Jej nazwa wiąże się z Jerzym Pipanem, do którego dom należał w pierwszej połowie XVII wieku. W trzecim odcinku cyklu #krakowheritage przybliżamy tę pięknie odnowioną kamienicę, której dzieje zawierają wiele ciekawych wątków, interesujących nie tylko dla pasjonatów architektury czy historii krakowskiej gastronomii. 

Fort 51 ½ Swoszowice / Wróblowice

2020-05-22

Si bellum omittimus, pace nunquam fruemur – tą łacińską sentencją, tłumaczoną jako: Gdy zapomnimy o wojnie, nigdy nie będziemy się cieszyć pokojem zaprasza odwiedzających Muzeum Spraw Wojskowych mieszczące się w Forcie 51 ½ Szwoszowice. To jeden z fortów Twierdzy Kraków i ciekawy przykład architektury militarnej, który przedstawiamy w drugim odcinku cyklu poświęconego odnowionym krakowskim obiektom #krakowheritage.

Kamienica Pod Gruszką

2020-05-15

W latach 2006–2019 miasto przeznaczyło blisko 37,5 mln złotych na renowację krakowskich zabytków. Dzięki temu nie tylko ocalały od zniszczenia poszczególne budynki, niejednokrotnie o ogromnej wartości historycznej i kulturowej, ale też wypiękniał cały Kraków. W pierwszym odcinku cyklu #krakowheritage, w którym przybliżamy odnowione krakowskie obiekty, pokazujemy Kamienicę Pod Gruszką.

Znajdź