Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

#krakowheritage

Kraków: miasto bezcennych skarbów dziedzictwa

2021-12-03

Od 2006 roku miasto przeznaczyło już ponad 44 mln zł na dotacje obejmujące prace konserwatorskie, restauratorskie oraz prace budowlane w ponad 330 obiektach wpisanych do rejestru zabytków lub znajdujących się w gminnej ewidencji zabytków. W ramach cyklu #krakowheritage przedstawiamy odnowione kamienice, obiekty sakralne kapliczki, elementy fortyfikacji, forty i inne ważne dla tożsamości naszego miasta zabytki.

ul. Kanonicza 4

Ulica Kanonicza

2022-05-13

Najstarsza ulica w Krakowie, która wiodła na wzgórze wawelskie. Zawdzięcza nazwę mieszkającym tu kanonikom. Przy tej ulicy dzieciństwo spędził Stanisław Wyspiański, czego echa znajdziemy w jego twórczości – w utworze rozpoczynającym się od słów: „U stóp Wawelu miał ojciec pracownię”. W kolejnym odcinku cyklu #krakowheritage zapraszamy na ul. Kanoniczą, gdzie pod numerem 4 mieści się kamienica odrestaurowana przy wsparciu miasta.

Bracka 11

2022-04-22

A w Krakowie na Brackiej pada deszcz… śpiewał Grzegorz Turnau, tym samym zachęcając do spacerowania po krakowskiej ulicy wszystkich, którzy od lat nucą tę popularną piosenkę. Oprócz wyjątkowego klimatu Bracka może poszczycić się także kamienicami z ciekawą historią. Wybrane z nich ‒ wyremontowaną przy wsparciu miasta kamienicę zlokalizowaną pod numerem 11, a także kamienicę Gostkowskich przybliżamy w kolejnym odcinku cyklu #krakowheritage.

Dom Pod Głowami

2022-04-07

Rzeźby czyich głów można zobaczyć na elewacji kamienicy przy ul. Długiej 5? Gdzie zlokalizowana była w XVIII w. Świnia Krzywda? W tym odcinku cyklu #krakowheritage zapraszamy na spacer ulicą Długą z przystankiem przy kamienicy zlokalizowanej pod nr 5.

Pałacyk Straszewskich

Pałacyk Straszewskich

2022-03-11

W kolejnym odcinku cyklu #krakowheritage przybliżamy postać projektanta i historię pierwszego właściciela willi przy ul. Straszewskiego 1 przy Plantach, znanej również jako pałacyk Straszewskich.

Dom Pracowników Pocztowej Kasy Oszczędności

2022-02-18

Dom Pracowników Pocztowej Kasy Oszczędności u zbiegu ulic Zyblikiewicza 5 i Librowszczyzna 10 został wzniesiony w latach 1923–1927. Autorem projektu był architekt Adolf Szyszko-Bohusz. W kolejnym odcinku cyklu #krakowheritage zachęcamy do zwrócenia uwagi na ten zabytkowy obiekt, przybliżamy historię ulic, przy których jest zlokalizowany, a także działalność architekta, który w znacznym stopniu ukształtował przestrzeń współczesnego Krakowa.

Chorągiew kanonizacyjna św. Jacka Odrowąża

2022-02-04

Pochodząca z pierwszej połowy XVII w. chorągiew kanonizacyjna św. Jacka Odrowąża, uznawana za najstarszą zachowaną chorągiew na świecie, jest przechowywania przez krakowskich dominikanów. W kolejnym odcinku cyklu #krakowheritage przybliżamy zarówno historię tego wyjątkowego proporca, jak też jego renowacji.

Wnętrze synagogi Izaaka

Synagoga Izaaka na Kazimierzu

2022-01-21

W kolejnym odcinku cyklu #krakowheritage zapraszamy na Kazimierz do okazałego budynku synagogi Izaaka. Bogata i burzliwa historia bożnicy, odzwierciedlająca losy Krakowa i Kazimierza, sięga pierwszej połowy XVII wieku – została uroczyście otwarta w 1644 roku.

Najsłynniejsza krakowska wieża – hejnalica

2021-12-24

W cyklu #krakowheritage opisujemy wybrane obiekty, które dzięki wsparciu miasta odzyskały swój blask. Kontynuujemy temat renowacji realizowanych w bazylice Mariackiej i zapraszamy do wnętrza najsłynniejszej krakowskiej wieży, z której co godzinę na cztery strony świata rozbrzmiewa hejnał.

ołtarz Wita Stwosza

Pięknieją krakowskie zabytki

2021-12-03

Od 2006 roku miasto przeznaczyło już ponad 44 mln zł na dotacje obejmujące prace konserwatorskie, restauratorskie oraz prace budowlane w ponad 330 obiektach wpisanych do rejestru zabytków lub znajdujących się w gminnej ewidencji zabytków. W cyklu #krakowheritage opisujemy wybrane obiekty, które dzięki wsparciu Gminy Miejskiej Kraków odzyskały swój blask. Tym razem przybliżamy temat renowacji jednego z najcenniejszych europejskich skarbów dziedzictwa naszego miasta – ołtarza Wita Stwosza.

Znajdź