Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

#krakowheritage

Kraków: miasto bezcennych skarbów dziedzictwa

2021-12-03

Od 2006 roku miasto przeznaczyło już ponad 44 mln zł na dotacje obejmujące prace konserwatorskie, restauratorskie oraz prace budowlane w ponad 330 obiektach wpisanych do rejestru zabytków lub znajdujących się w gminnej ewidencji zabytków. W ramach cyklu #krakowheritage przedstawiamy odnowione kamienice, obiekty sakralne kapliczki, elementy fortyfikacji, forty i inne ważne dla tożsamości naszego miasta zabytki.

Prof. Jacek Purchla przewodniczącym jury Europejskiej Nagrody Dziedzictwa | Nagrody Europa Nostra 2024

Komunikat archiwalny 2023-11-14

Prezes Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa, prof. Jacek Purchla został wybrany na przewodniczącego jury Europejskiej Nagrody Dziedzictwa | Nagrody Europa Nostra 2024. Europejska Nagroda Dziedzictwa | Nagroda Europa Nostra to najważniejsze i najbardziej prestiżowe wyróżnienie w dziedzinie dziedzictwa kulturowego w Europie.

Kopernik był… z Krakowa?

Komunikat archiwalny 2023-08-29

W tym roku świętujemy 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. Słynny astronom miał wiele związków z Krakowem, które w filmie zrealizowanym w ramach miejskiej kampanii „Kraków. Wszechświat możliwości” oraz obchodów 45. rocznicy wpisu Krakowa na listę UNESCO przybliża prof. Krzysztof Stopka, dyrektor Muzeum Collegium Maius.

Kraków – miasto nieoczywiste?

2023-08-18

− To tutaj zrozumiałem, że miasto to jest żywy organizm, w którym nakładają się różne warstwy, zarówno historyczne, jak i kulturowe, i który cały czas się rozwija. Dla mnie najciekawsze w architekturze są zjawiska zaskakujące, niespodziewane, które nadają prawdziwy charakter miastu – mówi krakowski architekt Piotr Pasierbiński w kolejnym z serii filmów przygotowanych w związku z 45. rocznicą wpisu Krakowa na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

O mieszkańcach w zabytkowym centrum Krakowa

2023-07-20

Kto jest mieszkańcem historycznego centrum i jaka jest jego relacja z miejscem światowego dziedzictwa, a także o codziennym funkcjonowaniu krakowian w zabytkowej przestrzeni naszego miasta, rozmawiali uczestnicy trzeciego spotkania z cyklu Kraków Heritage Lab pt. „Światowe dziedzictwo – dziedzictwo (się) zmienia!”. Tematyka wydarzenia korespondowała z podsumowaniem prac nad dokumentem „Wytyczne do zarządzania historycznym centrum Krakowa, miejscem światowego dziedzictwa UNESCO na lata 2023–2035”.

Portal Kraków Heritage został rozbudowany

2023-03-20

W sieci jest już dostępna pełna wersja portalu Kraków Heritage, rozwijanego od kongresu Miast Światowego Dziedzictwa OWHC w 2018 r. To dwujęzyczny portal z bogatą bazą tekstów, fotografii i map Krakowa, przybliżający również formy ochrony jego dziedzictwa. Odświeżona i wzbogacona wersja portalu informować będzie także o najważniejszych wydarzeniach związanych z tegorocznym jubileuszem 45-lecia wpisu historycznego centrum Krakowa na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Pierwszy Kraków Heritage Lab o Nowej Hucie jako Pomniku Historii

2023-02-17

W 2023 r. przypada 45 lat od pamiętnego wpisu Krakowa na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Kraków został umieszczony wraz z Kopalnią Soli „Wieliczka” w gronie 12 obiektów kultury i natury. Był także pierwszym europejskim miastem, które uzyskało ten prestiżowy status jako dobro wspólne ludzkości. W wyjątkowym roku jubileuszu inaugurujemy Kraków Heritage Lab – cykl interdyscyplinarnych rozmów służących wymianie wiedzy i doświadczeń w zakresie szeroko rozumianej problematyki dziedzictwa kulturowego. Pierwszym tematem naszych spotkań jest Nowa Huta, która właśnie otrzymała status Pomnika Historii.

Kamienica przy ulicy Studenckiej 23

2022-12-23

Obiekt o formie typowej dla XIX-wiecznych kamienic i skromnym wystroju wnętrz, o którego walorach zabytkowych w głównej mierze decyduje wystrój elewacji frontowej – w kolejnym odcinku cyklu #krakowheritage przybliżamy kamienicę przy ul. Studenckiej 23.

Kamienica u zbiegu ulic św. Krzyża i Na Gródku

2022-12-09

Zakończył się remont kamienicy znajdującej się u zbiegu ulic św. Krzyża i Na Gródku. Historia budynku, który jest dziś siedzibą referatów Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK związanych z ochroną dziedzictwa oraz pełnomocnika prezydenta Krakowa ds. kultury sięga przełomu XVIII i XIX w. Znacznie starsza jest natomiast historia ulic, przy których znajduje się kamienica.

Kamienica u zbiegu ulic Studenckiej 8 i Loretańskiej 10

2022-11-25

Studencka, Pierackiego, Dietmargasse, znów Pierackiego i znów Studencka – w ciągu lat zmieniała się nazwa krakowskiej ulicy, której powstanie określa się na czasy średniowiecza. Dziś u zbiegu ulic Studenckiej 8 i Loretańskiej 10 znajduje się kamienica, którą przybliżamy w najnowszym odcinku cyklu #krakowheritage.

Znajdź