Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

#krakowheritage

Kamienica u zbiegu ulic Krupniczej 12 i Loretańskiej 2

2022-11-04

W kolejnym odcinku cyklu #krakowheritage wracamy na ulicę Krupniczą i przyglądamy się kamienicy wzniesionej w 1895 roku według projektu Leopolda Tlachny i uzupełnionej w 1927 roku o trzecie piętro, zgodnie z projektem Medarda Stadnickiego.

Kamienica Aleksandrowiczów zwana też kamienicą Paryską

2022-10-21

W tym odcinku cyklu #krakowheritage zapraszamy do kamienicy, która ma aż trzy adresy. Położona w prawobrzeżnej części Podgórza kamienica Aleksandrowiczów, zwana też Paryską, zlokalizowana jest przy ulicach: Brodzińskiego 9, Staromostowej 6 i Przy Moście 1 – gdzie jest jedynym budynkiem.

Ulica Krupnicza 11a

2022-10-07

Tym razem w cyklu #krakowheritage zapraszamy na spacer ulicą Krupniczą. Przypominamy, czym były jurydyki, wyjaśniamy pochodzenie nazwy i zachęcamy do przystanku pod numerem 11a, gdzie znajduje się odnowiony przy wsparciu miasta pałacyk Mieroszewskich, dziś należący do Okręgowej Izby Lekarskiej.

Kapliczka słupowa z figurą Jezusa Nazareńskiego

2022-09-16

Pochodząca z 1889 roku kapliczka słupowa z figurą Jezusa Nazareńskiego znajduje się u zbiegu ulic Petrażyckiego i Nałkowskiej. W ubiegłym roku, dzięki finansowemu wsparciu miasta, kapliczka została wyremontowana. W kolejnym odcinku cyklu #krakowheritage przybliżamy zakres wykonanych prac.

figura Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej

Kapliczka Wyspiańskiego z figurą Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej

2022-08-26

Wśród zabytków odnowionych przy finansowym wsparciu miasta znajdują się także kapliczki. W tym odcinku cyklu #krakowheritage przybliżamy kapliczkę słupową z 1881 roku z figurą Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej. Kapliczka znajduje się przy ul. Królowej Jadwigi 193 u zbiegu z ul. Korbutowej. Dzięki renowacji odzyskała swój blask, a dzięki odnalezieniu podpisu Franciszka Wyspiańskiego, ojca Stanisława, staje się coraz sławniejszym obiektem.

Dom Długosza przy ul. Kanoniczej 25

2022-08-12

„U stóp Wawelu miał ojciec pracownię, / wielką izbę białą wysklepioną, / żyjącą figur zmarłych wielkim tłumem, / tam chłopiec mały chodziłem, co czułem, / to później w kształty mej sztuki zakułem” – pisał Stanisław Wyspiański o kamienicy przy ul. Kanoniczej, zwanej Domem Długosza na cześć jego wcześniejszego lokatora – najsłynniejszego polskiego kronikarza. W kolejnym odcinku cyklu #krakowheritage zapraszamy na ul. Kanoniczą 25.

Dom Dziekański przy ul. Kanoniczej 21

2022-07-29

Kanonicza 21 – to adres, pod którym znajduje się Dom Dziekański, zwany także Pałacem Dziekanów lub Dziekanką. W kolejnym odcinku cyklu #krakowheritage przybliżamy ten budynek i nieco wbrew widniejącemu na nim cytatowi z „Eneidy”: Procul este profani / Trzymajcie się z dala niewtajemniczeni, zapraszamy do obejrzenia kamienicy, poznania jej historii i odwiedzenia mieszczącego się tam dzisiaj Muzeum Archidiecezjalnego.

Dom Kapitulny Szreniawa

2022-07-15

Spacerując ulicami Krakowa w ramach cyklu #krakowheritage, pozostajemy na ul. Kanoniczej. Tym razem zatrzymujemy się pod numerem 15 – przy Domu Kapitulnym Szreniawa, w miejscu którego w średniowieczu znajdowały się dwie kamienice. To kolejny zabytkowy budynek, którego remont konserwatorski wsparło miasto.

Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK

Ulica Kanonicza 9

2022-06-03

W cyklu #krakowheritage kontynuujemy spacer ul. Kanoniczą, gdzie w kamienicy pod numerem 9 aktualnie znajduje się siedziba Wydziału Prawa Kanonicznego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, a wcześniej mieściły się tam m.in. drukarnia, sąd powiatowy czy muzeum.

ul. Kanonicza 4

Ulica Kanonicza 4

2022-05-13

Najstarsza ulica w Krakowie, która wiodła na wzgórze wawelskie. Zawdzięcza nazwę mieszkającym tu kanonikom. Przy tej ulicy dzieciństwo spędził Stanisław Wyspiański, czego echa znajdziemy w jego twórczości – w utworze rozpoczynającym się od słów: „U stóp Wawelu miał ojciec pracownię”. W kolejnym odcinku cyklu #krakowheritage zapraszamy na ul. Kanoniczą, gdzie pod numerem 4 mieści się kamienica odrestaurowana przy wsparciu miasta.

Znajdź