Festiwal Tańców Dworskich CRACOVIA DANZA

Festiwal Tańców Dworskich CRACOVIA DANZA
Fot. www.krakow.pl

 

I edycja festiwalu 2000 rok

Festiwal Tańców Dworskich „Cracovia Danza" to unikatowe wydarzenie na kulturalnej mapie Polski i Krakowa, którego pomysłodawczynią i Dyrektorem Artystycznym jest Romana Agnel  (tancerka, choreograf, pedagog tańca).

Dworski taniec, teatr i muzyka prezentowane w zabytkowych przestrzeniach Miasta, to najlepsza propozycja dla turystów, mieszkańców Krakowa, miłośników kultury dworskiej, widzów w każdym wieku.

Festiwal po raz pierwszy zorganizowany został w 2000 roku, jako jedno z wydarzeń związanych z nadaniem Krakowowi tytułu Europejskiej Stolicy Kultury. Od tej pory odbywa się rokrocznie w sierpniu, w stolicy Małopolski. Od roku 2007 głównym organizatorem Festiwalu jest Balet Dworski „Cracovia Danza" – miejska instytucja kultury w Krakowie.

W ramach, trwającego około tygodnia Festiwalu, w renesansowej Willi Decjusza, odbywają się warsztaty tańców dworskich, prowadzone przez najwyższej klasy specjalistów z całego świata oraz tematyczne: wystawy, wykłady,  koncerty i prezentacje.

Podczas Wielkiego Finału, który rozgrywa się zazwyczaj w przestrzeni Rynku Głównego, Starego Miasta oraz na Wzgórzu Wawelskim prezentują się zespoły profesjonalne i amatorskie z całego świata oraz warsztatowy zespół „Decius Danza". W centrum Krakowa odbywają się także barwne dworskie korowody oraz na Rynku Głównym otwarty bal dla publiczności. Korowody i bale odbywają się w ramach Finału, ale oczywiście bardzo ważne są wieczorne finałowe spektakle na Wawelu.

Każda z kolejnych edycji Festiwalu posiada inny temat przewodni, dotychczas były to, m.in. „Karnawał i Bal Maskowy" (2001), „Taniec dworski a teatr dworski" (2003), „Taniec dworski w stylu włoskim" (2006), „Taniec dworski w Krakowie" z okazji 750-tej rocznicy Lokacji Miasta Krakowa (2007), „Taniec dworski w krajach Orientu – Indie" (2008), „Mistrzowie Tańca" (2010).

Najbliższa – dwunasta już edycja Festiwalu rozpocznie się w ostatni weekend lipca 2011 roku (30.07.2011 r.) i potrwa do  07.08.2011 r. Jej tematem przewodnim będzie „Taniec ludowy w tańcu dworskim i Balecie".

 

Balet Dworski „Cracovia Danza”
Pl. Na Groblach 7
31-101 Kraków
+48 12 421 08 36

e-mail: cracoviadanza@cracoviadanza.pl
www.cracoviadanza.pl

Pokaż metkę
Osoba publikująca: JOANNA SZULBORSKA-ŁUKASZEWICZ