Międzynarodowy Festiwal „Starzy i Młodzi, czyli Jazz w Krakowie”

Stowarzyszenie Artystyczno-Edukacyjne Jazzowy Kraków

30-428 Kraków, ul. Zdunów 18/8

+48 12 268 16 91

http://www.jazz.krakow.pl/

info@jazz.krakow.pl

 

I edycja festiwalu 1995 rok

Festiwal jest miejscem spotkania zarówno młodych utalentowanych muzyków - debiutantów, jak i mistrzów - gwiazd jazzu z całego świata. To cykl wiosennych koncertów z udziałem znakomitych artystów jazzowych z kraju i z zagranicy. Na stałe wpisał się w kalendarz ważniejszych wydarzeń muzycznych Krakowa. Dużą atrakcją dla publiczności są ich wspólne, międzynarodowe jam sessions. Koncerty festiwalowe odbywają się w salach koncertowych, w plenerach, na pięknych dziedzińcach Krakowa, oraz w znanych klubach muzycznych. Festiwal jest miejscem spotkania zarówno młodych utalentowanych muzyków - debiutantów, jak i mistrzów - gwiazd jazzu z całego świata. Program każdego festiwalowego dnia podzielony jest na trzy części. W pierwszej swoje osiągnięcia prezentują młodzi artyści, reprezentujący różne znane ośrodki z całego świata (np. Jazz Department of University of Music and Dramatic Arts in Graz z Austrii, Music Conservatory i Chorus Association - Orleans z Francji, Musikschule Nurnberg z Niemiec, Hogeschool Antwerpen z Belgii, Webster University St. Louis z USA, Studio jazzowe - Odessa z Ukrainy, czy Helsinki Pop&Jazz Conservatory z Finlandii). Druga cześć to występy światowych i europejskich gwiazd jazzu. Gościli tu m.in. Dino Saluzzi, Frank Gambale, Brad Terry, Steve Davis, Michał Urbaniak, Jarosław Śmietana. Największą atrakcję dla publiczności stanowi część trzecia - wspólne międzynarodowe jam session. Festiwal na stałe wpisał się w kalendarz ważniejszych wydarzeń muzycznych Krakowa. Koncerty festiwalowe odbywają się w salach koncertowych, w plenerach, na pięknych dziedzińcach Krakowa, oraz w znanych klubach muzycznych. W roku 2007 odbyła się 13 edycja festiwalu.

 

2009 rok - XV edycja

Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się w dwóch odsłonach w kwietniu i w maju.
Najpierw, 20 kwietnia, czeka nas koncert Johna Abercrombie, jednego z najwszechstronniejszych i najbardziej utalentowanych gitarzystów nowoczesnego jazzu. Amerykanin to absolwent prestiżowej bostońskiej Berklee School of Music. Abercrombie wystąpi w Muzeum Manggha w duecie z polskim gitarzystą Markiem Dyktą. Dykta, który na stałe mieszka w USA, współpracował z wieloma muzykami takimi, jak: Tommy Campbell, Mark Soskin, Harvie Swartz, Donny McCasslin, Boris Kozlov, Michał Urbaniak, Urszula Dudziak. Obaj artyści promować będą płytę Cradle of Light, którą nagrali wspólnie.
Wydarzeniem będzie także wizyta w Krakowie wybitnego kubańskiego pianisty Gonzalo Rubalcaby (21 kwietnia, Muzeum Manggha). Gonzalo wywodzi się z bardzo muzykalnego rodu. Jego ojciec Guillermo jest także uznanym pianistą, z kolei dziadek Jacobo - wybitnym kompozytorem. Sam Gonzalo odebrał gruntowne wykształcenie: najpierw jako ośmiolatek rozpoczął naukę (gry na fortepianie oraz kompozycji) w hawańskim Institute Of Fine Arts, by - już jako dojrzały pianista - uzyskać dyplom konserwatorium w Hawanie. W roku 2002 Rubalcaba uhonorowany został nagrodą Latin Grammy zarówno w kategorii Album Roku (Supernova), jak i za współpracę z Charlie'em Hadenem przy albumie Nocturne, zawierającym ballady oraz piosenki kubańskie i meksykańskie. Poza tym Gonzalo otrzymał w różnych latach osiem nominacji do nagrody Grammy, w tym cztery do Albumu Jazzowego Roku.
Natomiast 22 kwietnia (klub Piec Art) w świat ekscytujących brzmień zabierze nas duet Kawończyk & Domagała, w specjalnie przygotowanym programie Trumpet & Guitar. Adam Kawończyk to jeden z czołowych trębaczy jazzowych w Polsce. Zadebiutował w 1975 roku na festiwalu Jazz nad Odrą. Oprócz działalności scenicznej jest poszukiwanym muzykiem studyjnym - nagrywał m.in. muzykę filmową Zbigniewa Preisnera. Jego sceniczny partner, Piotr Domagała, to wirtuoz gitary (elektrycznej i akustycznej). Znany jest ze swobody wykonawczej i melodyjnych improwizacji. (Artur Jackowski, miesięcznik „Karnet").

Pokaż metkę
Osoba publikująca: PAWEŁ KRAWCZYK
Podmiot publikujący: Redakcja MPI