Festiwal Muzyki Filmowej

Festiwal Muzyki Filmowej
Fot. Andrzej Rubiś

Festiwal w całości dedykowany jest muzyce tworzonej na potrzeby obrazu. O niepowtarzalności imprezy decyduje unikalne łączenie najwyższej jakości interpretacji muzyki filmowej wykonywanej przez czołowych muzyków i orkiestry w połączeniu z wysokiej jakości obrazem filmowym. Program przedsięwzięcia stawia na różnorodność gatunkową: od przeglądowych retrospektyw i ekskluzywnych wykonawczo koncertów galowych, przez koncerty monograficzne wybranych i uznanych kompozytorów muzyki filmowej, skończywszy na masowych pokazach plenerowych. Monumentalne widowiska muzyczno-filmowe wyróżniają się śmiałością produkcyjną, innowacyjnością w sferze technologii dźwięku i obrazu, ale również rozmachem wykonawczym, poziomem artystycznym prezentowanych dzieł oraz ze względu na obecność najwybitniejszych twórców i kompozytorów. Wydarzenia te nie mają sobie równych w Europie.

Ponieważ Festiwal Muzyki Filmowej budzi ogromne zainteresowanie w środowisku filmowym (odbywa się tuż po Festiwalu Filmowym w Cannes i na tydzień przed Krakowskim Festiwalem Filmowym) i przyciąga do stolicy Małopolski współczesną elitę świata muzyki, kultury i filmu, a także miłośników kina i sztuki filmowej – istotnym założeniem jest traktowanie imprezy jako wielkoformatowego wydarzenia przyczyniającego się do wspierania działań związanych z Regionalnym Funduszem Filmowym, z promocją lokalnej infrastruktury i zespołów muzycznych na międzynarodowym rynku kinematograficznym.

Dzięki rozmachowi festiwalu, międzynarodowej promocji, a przede wszystkim obecności znakomitych gości z branży filmowej, współpracy z środowiskami filmowymi i producenckimi, festiwal staje się rozpoznawalną marką w Europie, Stanach Zjednoczonych i w Kanadzie. Festiwal Muzyki Filmowej za swoją innowacyjność był dwukrotnie nominowany do Nagrody Mediów Niptel 2008. Akademia doceniła organizatorów za odwagę stworzenia imprezy o międzynarodowym zasięgu i poziomie oraz ciekawe i umiejętne zaprezentowanie muzyki tworzonej do obrazu, wzbudzające ciekawość, zainteresowanie i zachwyt wielopokoleniowej publiczności festiwalu. „Wydarzeniem Roku” ogłosił natomiast festiwal portal Muzykafilmowa.pl skupiający fanów, dziennikarzy i krytyków muzyki filmowej.

Organizatorzy: Krakowskie Biuro Festiwalowe, RMF Classic

 

Więcej: www.fmf.fm

Pokaż metkę
Osoba publikująca: PAWEŁ KRAWCZYK
Podmiot publikujący: Redakcja MPI