Kultura rozwiń menu

Krakowskie Festiwale rozwiń

Styczeń rozwiń

Luty rozwiń

Marzec rozwiń

Kwiecień rozwiń

Maj rozwiń

Czerwiec rozwiń

Lipiec rozwiń

Sierpień rozwiń

Wrzesień rozwiń

Październik rozwiń

Listopad rozwiń

Grudzień rozwiń

Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Bajit Chadasz – Spotkania z Kulturą Żydowską

Fundacja Judaica Centrum Kultury Żydowskiej

ul. Meiselsa 17

31-058 Kraków

tel. (+4812) 430-64-49, (+4812) 430-64-52

 

www.judaica.pl

 

I edycja 1996 rok

Spotkania z Kulturą Żydowską BAJIT CHADASZ, to cykliczna impreza odbywająca się jesienią, w okresie żydowskiego Nowego Roku i innych Wysokich Świąt Żydowskich. BAJIT CHADASZ znaczy po hebrajsku "nowy dom", nazwa ta została zaczerpnięta z dzieła jednego z wielkich rabinów i talmudycznych uczonych - Joela Sirkesa, żyjącego w XVII wieku w Krakowie.

Program ten, organizowany od 1996 roku, składa się z wykładów, koncertów, pokazów filmowych oraz spotkań tematycznie związanych z historią życia żydowskiego w Polsce, będąc doskonałą okazją przybliżenia społeczeństwu polskiemu historii i kultury Żydów w naszym kraju, a także okazją do wzajemnego lepszego poznania się. Każda edycja programu BAJIT CHADASZ składa się z około 40-45 zdarzeń.

Każdorazowy program budowany jest wokół jakiejś znaczącej postaci lub zagadnienia. W roku 2000 był to Mordechaj Gebirtig, stolarz z Kazimierza, autor wielu żydowskich pieśni powstałych w języku jidysz, którego dorobek i życie stały się częścią legendy tej dzielnicy. W 2001 roku głównym wątkiem programu BAJIT CHADASZ była żydowska Galicja, a w 2002 - współczesna kultura, sztuka i społeczeństwo Izraela. Z okazji 10-lecia działalności, program BAJIT CHADASZ w 2003 roku był okazją do szerokiej prezentacji tego, co ważnego w ciągu minionego 10-lecia wydarzyło się w Centrum Kultury Żydowskiej.

pokaż metkę
Osoba publikująca: KATARZYNA PUSTUŁKA
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2018-03-07
Data aktualizacji: 2018-03-07
Powrót