LETNI FESTIWAL JAZZOWY W PIWNICY POD BARANAMI

 

 

www.cracjazz.com

 

I edycja festiwalu miała miejsce w 1996 roku

Festiwal jest największym polskim festiwalem jazzowym i jednym z większych w Europie. Prezentuje rokrocznie ok. 70 koncertów i 300 wykonawców. Uczestniczy w nich corocznie ok. 50.000 słuchaczy.

Na festiwalu wielokrotnie wystapiła cała czołówka polskiego jazzu oraz wiele gwiazd zagranicznych (m.in. Chick Corea, Stanley Clarke, Bobby McFerrin, Jean Luc Ponty, Leny White, Lee Konitz, Branford Marsalis, Joe Lovano, Maria Schneider, Eddie Henderson, Greg Osby, Hamiett Bluiet, Nigel Kennedy, Larry Coryell, The Rosenberg Trio,Rashied Ali i wielu innych). Od roku 2001 legendarnym postaciom polskiego jazzu wręczana jest nagroda festiwalowa - "Jazzowy Baranek".

Letni Festiwal Jazzowy w Piwnicy pod Baranami został zorganizowany po raz pierwszy w 1996 w trakcie obchodów 40-lecia Piwnicy pod Baranami. Twórca i dyrektor Festiwalu - Witold Wnuk, zainspirowany przez legendarnego Piotra Skrzyneckiego, zrealizował w lipcu 1996 roku miesięczny cykl codziennych koncertów w Piwnicy. Z roku na rok Festiwal powiększał swoją formułę , obejmując, obok codziennych koncertow w Piwnicy pod Baranami, koncerty w Filharmonii, Operze Krakowskiej, Radio Krakow, Centrum Manggha, Hali Wisly i wszystkich klubach jazzowych Krakowa. Popularne są także  wielkie plenerowe koncerty i wydarzenia - jak Niedziela Nowoorleanska w Rynku Głównym i Noc Jazzu na Małym Rynku.

Organizatorem festiwalu jest firma Cracovia Music Agency, założona i prowadzona przez Witolda Wnuka.

tel./fax +48 12 6332839
e-mail: biuro@cracjazz.com

Pokaż metkę
Osoba publikująca: JOANNA SZULBORSKA-ŁUKASZEWICZ