Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

„Horyzonty równości” w Dworku Białoprądnickim

9 marca Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki” wraz z „Kulturą wykluczenia?” rozpoczęło drugą edycję „Horyzontów równości”. To seria otwartych, bezpłatnych wykładów i webinarów antydyskryminacyjnych, propagujących postawy dialogiczne, piętnujących język nienawiści, uczących języka dobrej mowy, wskazywania dobrych praktyk rozumienia różnorodności życia społecznego. Zaproszeni goście to specjaliści, dziennikarze, prawnicy, wykładowcy, publicyści, filozofowie i działacze.

Fot. materiały prasowe

„Horyzonty równości” zrodziły się inicjatywy dr hab. Prof. UJ Joanny Hańderek po organizowanym w Dworku wykładzie „Wykluczenia” w ramach popularnonaukowego cyklu „Horyzonty”.

Podczas spotkań i wykładów specjalistów z różnych dziedzin pokażemy jak w życiu codziennym unikać sytuacji upokorzenia i wykluczenia drugiego człowieka, oraz analizować sytuacje i zwroty językowe, które mogą do tego prowadzić. Spotkania mają wskazywać w jaki sposób i kiedy, nawet nieświadomie, stosujemy język nienawiści, symbole, oraz gesty o przemocowym charakterze.

Celem „Horyzontów równości” jest także uświadomienie i uwrażliwienie nie tylko na język, ale również postawy jakie przyjmujemy wobec drugiego, oraz rozpropagowanie postawy dialogicznej oraz otwartej na drugiego człowieka.

Spotkania będą realizowane w formie webinarów, spotkań na żywo czy warsztatów, także hybrydowo. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Program 9 marca-25 maja

  • 25 maja, godz. 18.00, Adam Bodnar – „Prawa człowieka”

Polski prawnik i nauczyciel akademicki, doktor habilitowany nauk prawnych, działacz na rzecz praw człowieka. W latach 2010–2015 wiceprezes Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, w latach 2015–2021 rzecznik praw obywatelskich, profesor uczelni a od 2021 dziekan Wydziału Prawa na Uniwersytecie SWPS.

Specjalista w zakresie prawa konstytucyjnego i praw człowieka. Współpracował z licznymi organizacjami pozarządowymi, m.in. z Fundacją Panoptykon (przewodniczący Rady Fundacji), ClientEarth Polska (członek rady programowej) i Stowarzyszeniem im. prof. Zbigniewa Hołdy (współzałożyciel oraz członek zarządu). Był także członkiem Obywatelskiego Forum Legislacji działającego przy Fundacji Batorego. W latach 2014–2015 członek Rady Dyrektorów Funduszu ONZ na rzecz Ofiar Tortur.

Uhonorowany Nagrodą Rafto za obronę praw mniejszości i niezależności sądów w Polsce (2018 r.). Rok później otrzymał też Nagrodę Praworządności (Rule of Law Award), przyznaną przez World Justice Project. W 2020 r. został odznaczony francuskim Orderem Legii Honorowej w randze kawalera. W tym samym roku laureat nagrody specjalnej Korony Równości, przyznawanej przez Kampanię Przeciw Homofobii, oraz nagrody Fundacji im. Janiny Paradowskiej i Jerzego Zimowskiego.

Podsumowaniem cyklu będzie wrześniowa, trzecia już edycja Festiwalu Równości, podczas którego odbędzie się szereg spotkań i paneli poświęconych różnego rodzaju formom inkluzji.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Marcin Drobisz
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2022-03-21
Data aktualizacji: 2022-05-25
Powrót

Zobacz także

Znajdź