Komunikat archiwalny

Muzeum PRL-u instytucją miejską?

Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski zwrócił się do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego z propozycją przekształcenia Muzeum PRL-u (oddziału Muzeum Historii Polski z siedzibą w Warszawie), które mieści się w dawnym kinie „Światowid”, w miejską instytucje kultury – Muzeum Nowej Huty.

Muzeum PRL-u instytucją miejską?
Fot. www.krakow.pl

Prezydent zwrócił się do Ministra Zdrojewskiego z prośbą o podjęcie wspólnie z Gminą Miejską Kraków takich rozwiązań organizacyjnych i finansowych, które pozwoliłyby w możliwie bliskim terminie na przeprowadzenie niezbędnych prac remontowych i aranżacyjnych w dawnym kinie „Światowid” oraz rozpoczęcie w nim samodzielnej działalności muzealnej.

„Jako Prezydent Miasta Krakowa deklaruję wolę przejęcia i prowadzenia tej placówki, jako samodzielnego Muzeum Nowej Huty w sposób szczególny zorientowanego na najnowsza historię Polski, a przede wszystkim PRL-u. Miasto Kraków przejęłoby na siebie ciężar organizacji i prowadzenia placówki przy założeniu, że zgodnie z dotychczasowymi deklaracjami Pana Ministra, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego sfinansowałoby przeprowadzenie konkursu na scenariusz i projekt ekspozycji stałej, wykonanie i wyposażenie ekspozycji, koszty związane z aranżacją wnętrz, stosownie do przyjętych celów muzealnych i ekspozycyjnych oraz współfinansowało koszty związane z utrzymaniem tej placówki przez 5 lat od czasu jej powołania, w wysokości 1 mln zł rocznie” – czytamy w liście do Ministra Bogdana Zdrojewskiego. (KF)

 

Pokaż metkę
Osoba publikująca: PAWEŁ KRAWCZYK
Podmiot publikujący: Redakcja MPI
Zobacz także