Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Święty czas poezji

Poezja wprowadza nas w inny świat, to rodzaj święta - mówił Jerzy Illg, dyrektor programowy Festiwalu Miłosza, inaugurując trzecią już edycję wydarzenia. Za nami rozmowa o Ziemi Ulro i premiera filmu Widok Krakowa w reż. Magdaleny Piekorz. Przed nami m.in. spotkania autorskie Januszem Szuberem i Juanem Gelmanem i wieczór poetycki z udziałem Wiery Burłak, Michaela Krügera Tomaža Šalamuna i Adama Zagajewskiego. Festiwal zakończy się w niedzielę (19 maja)

Na konferencji prasowej otwierającej imprezę Magdalena Sroka – Zastępca Prezydenta Krakowa ds. Kultury i Promocji Miasta stwierdziła, że kolejne edycje Festiwalu Miłosza być może najmocniej uświadomiły, czym naprawdę jest literatura dla stolicy Małopolski. Nieprzypadkowo przecież Czesław Miłosz zdecydował się tutaj spędzić ostatnie lata życia. Grzegorz Gauden - Dyrektor Instytutu Książki zauważył także, że wybór Krakowa jako domu był w przypadku poety czymś zupełnie naturalnym. Tak samo teraz naturalnym wydaje się stworzenie przestrzeni, w której spotykają się twórcy.Bo Festiwal Miłosza to przede wszystkim poeci. - To święto, czas, za którym powinno się tęsknić - podkreślał Illg.

Dziś (17 maja, piątek) drugi dzień festiwalu, w jego programie znalazły się m.in. spotkania autorskie z Januszem Szuberem i Juanem Gelmanem. O godz. 17:00 zaplanowano dyskusję Wokół książki z udziałem Jerzego Illga, Bronisława Maja, Bogdana Toszy i Marka Zagańczyka, a godzinę później – spotkanie Pokolenia: Roczniki 70 z udziałem Justyny Bargielskiej, Tadeusza Dąbrowskiego, Agnieszką Wolny-Hamkało.

O godz. 21:00 w Kolegiacie św. Anny rozpocznie się, prowadzony przez Andrzeja Franaszka, II wieczór poetycki z udziałem Wiery Burłak, Michaela Krügera, Tomaža Šalamuna i Adama Zagajewskiego. A od godz. 22:30 – Biała Noc: spotkanie z Lwem Rubinsteinem, prezentacja Antologii współczesnej poezji rosyjskiej autorstwa Jerzego Czecha, spotkanie wokół książki Oczami radzieckiej zabawki. Antologia radzieckiego i rosyjskiego undergroundu Konstantego Usenki i koncert zespołu N.O.M.

Szczegółowe informacje o programie festiwalu organizowanego przez Miasto Kraków, Instytut Książki i Krakowskie Biuro Festiwalowe są dostępne na stornie www.miloszfestival.pl.

pokaż metkę
Autor: KATARZYNA FIEDOROWICZ-RAZMUS
Osoba publikująca: PAWEŁ KRAWCZYK
Podmiot publikujący: Redakcja MPI
Data publikacji: 2013-05-17
Data aktualizacji: 2013-05-17
Powrót

Zobacz także

Znajdź