Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Nowa odsłona Festiwalu Conrada – dyrektorką kreatywną została Olga Drenda!

W ciągu ostatnich 15 lat Festiwal Conrada, organizowany w partnerstwie przez Krakowskie Biuro Festiwalowe i Fundację Tygodnika Powszechnego, stał się najważniejszą imprezą literacką w Polsce i jedną z największych w Europie. Dzięki niemu setki pisarzy i pisarek gościło w Krakowie, dziesiątki tysięcy miłośników i miłośniczek czytania miało okazję spotkać się ze swoimi ulubionymi autorami i autorkami, dyskutować o książkach, a także sprawach, które nas nurtują – i współtworzyć to wspaniałe święto literatury.

Ten sukces nie byłby możliwy bez ustępujących w tym roku dyrektorów festiwalu, czyli Michała Pawła Markowskiego oraz Grzegorza Jankowicza.

Nową dyrektorką kreatywną festiwalu została Olga Drenda, pisarka, antropolożka i felietonistka Tygodnika Powszechnego. – Chciałabym utrzymać charakter festiwalu jako wielkiej, inspirującej rozmowy, do której zapraszamy wszystkich, a przede wszystkim pokazać, jak bardzo i na jak wiele sposobów literatura działa, wciąga, porusza. Będę się starać, by było to wydarzenie, z którego ludzie wynoszą świeże myśli, inspiracje i intuicje, który będą żywo wspominać i na który będą powracać – mówi.

O to, żeby wszystko się udało i abyśmy mogli w ostatnim tygodniu października po raz kolejny spotkać się w Krakowie nadal będzie dbała Urszula Chwalba, dyrektorka wykonawcza festiwalu z ramienia Krakowskiego Biura Festiwalowego:

Przez 15 lat wokół festiwalu zebrała się ogromna społeczność czytelników oraz czytelniczek i pozostajemy jej wierni. Jak co roku przygotowujemy bogaty program spotkań z twórczyniami i twórcami z całego świata, a także warsztatów, pokazów filmowych, wydarzeń dla dzieci i rodzin oraz spotkań branżowych realizowanych w ramach Kongresu Książki.

Do zespołu festiwalowego jako redaktor literacki dołączył także Michał Sowiński z Tygodnika Powszechnego:

Literatura to nie zadrukowane na czarno strony w książkach, tylko opowieść, którą współtworzymy my wszyscy: pisarze i pisarki, tłumacze i tłumaczki, wydawcy i wydawczynie, a przede wszystkim czytelnicy i czytelniczki. Spotkajmy się tej jesieni w Krakowie, aby napisać kolejny jej rozdział. A ja w międzyczasie zadbam, żeby wszyscy dowiedzieli się, o czym będziemy w tym roku rozmawiać, a także żeby każdy miał co przeczytać na temat tegorocznych gości.

Tegoroczna, 16. edycja Festiwalu Conrada zaplanowana jest tradycyjnie na koniec października. Pierwsze informacje o programie zostaną ogłoszone już w czerwcu – na łamach Tygodnika Powszechnego, a także na stronie i w mediach społecznościowych Festiwalu Conrada i jego organizatorów, którymi są miasto Kraków, KBF – operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO – oraz Fundacja Tygodnika Powszechnego.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Margerita Krasnowolska
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2024-05-27
Data aktualizacji: 2024-05-28
Powrót

Zobacz także

Znajdź