Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

„Chłopi” Teatru Ludowego z główną nagrodą 48. Opolskich Konfrontacji Teatralnych

Spektaklu „Chłopi” w reżyserii Remigiusza Brzyka z repertuaru krakowskiego Teatru Ludowego oraz „Wyzwolenie” Teatru Wybrzeże – to laureaci pierwszej nagrody zakończonych 26 maja 48. Opolskich Konfrontacji Teatralnych „Klasyka Żywa”.

Fot. „Chłopi” w Teatrze Ludowym/fot. Jeremi Astaszow

Opolskie Konfrontacje Teatralne to jeden z najważniejszych festiwali teatralnych w kraju, który od blisko pół wieku gości polską klasykę na scenach Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Festiwal stanowi finał ogólnopolskiego Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa”, organizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

Jak podkreślają organizatorzy, celem konkursu „Klasyka Żywa” jest wzmocnienie zainteresowania współczesnych twórców polskiego teatru dawną literaturą  i ukazanie jej potencjału scenicznego. Festiwal pokazuje oryginalne, nowatorskie przedstawienia o wysokiej jakości artystycznej i silnym rezonansie społecznym.

Podczas zakończonej właśnie 48. edycji festiwalu jury zdecydowało o przyznaniu dwóch równorzędnych Nagród Głównych im. Wojciecha Bogusławskiego w wysokości 40 tys. złotych każda. Tak docenione zostały spektakle krakowskiego Teatru Ludowego oraz gdańskiego Teatru Wybrzeże.

Spektakl „Chłopi” w reżyserii Remigiusza Brzyka z repertuaru Teatru Ludowego został nagrodzony „za rezonującą ze współczesnością inscenizację powieści oraz organiczną zespołowość”. Dodatkowo Jan Nosal został wyróżniony nagrodą aktorską za rolę Księdza w tym spektaklu.
Przypomnijmy, że realizacja „Chłopów” prezentowana na scenie na os. Teatralnym 34 to opowieść, w której na plan pierwszy wysuwają się kobiety, nie tylko Jagna, ale też Jewka, Hanka, Jagustynka, samotne matki, uwiedzione, wykorzystane dziewczyny, wyrzucone poza lokalna społeczność.

− Spektakl jest rekonstrukcją powieści Reymonta, która przybiera formę „śledztwa” referowanego z perspektywy świadka zbiorowego samosądu, linczu, dokonanego przez społeczność parafialną. To chłopi, których różni wszystko: status społeczny, majątkowy, światopogląd, poza tym, że wszyscy co niedzielę spotykają się w kościele. Dlatego ksiądz staje się czynnym uczestnikiem tych wydarzeń. To opowieść o naszych przodkiniach i przodkach. Od nich pochodzi DNA, które nas dzisiaj definiuje – tak nagrodzone przedstawienie przybliża Teatr Ludowy.

pokaż metkę
Autor: Anna Latocha
Osoba publikująca: Marcin Drobisz
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2024-05-27
Data aktualizacji: 2024-05-28
Powrót

Zobacz także

Znajdź