Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Zrównoważony rozwój w Apteka Designu

Hasło pasma programowego realizowanego w Aptece Designu od kwietnia do czerwca brzmi „Zrównoważony rozwój”. Punktem wyjścia jest dla Agenda 2030 przyjęta przez wszystkie 193 państwa członkowskie ONZ rezolucją Zgromadzenia Ogólnego 25 września 2015 roku w Nowym Jorku. Określa 17 celów zrównoważonego rozwoju, które powinny zostać osiągnięte przez świat do 2030 roku.

Fot. Krakowskie Biuro Festiwalowe

Cele te dotyczą one 5 obszarów: ludzie (ang. people), planeta (ang. planet), dobrobyt (ang. prosperity), pokój (ang. peace), partnerstwo (ang. partnership). Zrównoważony rozwój to przede wszystkim takie dbanie o świat i jego przemiany, by potrzeby obecnego pokolenia były zaspakajane w sposób zrównoważony, z szacunkiem dla środowiska i potrzeb przyszłych pokoleń.

Kwietniowy program Apteki Designu skupia się wokół tych celów zrównoważonego rozwoju, które są szczególnie istotne dla Krakowa. – Wspólnie zadbamy o wiedzę, edukację i praktykę w zakresie zrównoważonych miast i społeczności. Podczas spotkań, debat i warsztatów zastanowimy się, w jaki sposób w praktyce wykorzystać zrównoważony rozwój w procesie projektowym i jak w ten proces zaangażować różne grupy społeczne: od dzieci, poprzez młodzież i osoby dorosłe, po seniorów – mówi jedna z programerek Apteki Barbara Fijał.

Co jeszcze czeka w Aptece Designu?

18 kwietnia pożegnamy „Pejzaż księżycowy”, czyli wystawę mrocznych, ale i pełnych magii oraz motywów roślinnych kolaży Katarzyny Janoty ilustrujących książkę „Ciało Huty” Anny Cieplak. A już 20 kwietnia zapraszamy na wernisaż eskpozycji „Kolor, światło i cień” stanowiącej pracę dyplomową Katarzyny Skowron, studentki kierunku art&design na Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie (UKEN). Zobaczymy m.in. prace wykonane przez młodzież zmagającą się z problemami psychicznymi. Wystawę będzie można oglądać do 30 kwietnia w godzinach otwarcia czytelni Apteki Designu.

Jak zrealizować projekty kulturalne z wykorzystaniem technologii rozszerzonej rzeczywistości (AR)? I jakie wyzwania czekają w przyszłości organizatorów wydarzeń w związku z rozwojem technologicznym? Odpowiedzi na te i inne pytania poszukamy wraz z Fundacją Photon już 19 kwietnia. Z kolei 20 kwietnia, podczas warsztatów z Pawłem Mikołajczykiem (FIXIT SA/Change Pilots), zastanowimy się, jak wpisać zrównoważony rozwój w ramy projektowe. Natomiast 24 kwietnia nauczyciele, pracownicy instytucji kultury i wszyscy zainteresowani wykorzystaniem nowych narzędzi dydaktycznych do pracy z dziećmi będą mieli okazję zobaczyć na żywo, posłuchać, dotknąć i poczuć „na własnej skórze”, jak działa Musicon – innowacyjne urządzenie edukacyjno-terapeutyczne.

Pod koniec miesiąca, 25 kwietnia Grupa Robocza zaprasza na spotkanie podsumowujące pierwszy etap prac w ramach Agrocybernetyki. Dowiemy się m.in., jak powstaje „agrolab” oraz czy w Aptece Designu mogą urosnąć... portugalskie pomidory i japońskie grzybki!

Szczegółowe informacje o wydarzeniach w Aptece Designu znajdują się na stronie KBF.

Na większość z nich obowiązują zapisy lub darmowe wejściówki dostępne na stronie: kbfbilety.krakow.pl.

Godziny otwarcia czytelni w Aptece Designu:

  • poniedziałki i środy: 12.00–15.30
  • wtorki, czwartki, piątki: 9.00–13.00.
pokaż metkę
Osoba publikująca: Marcin Drobisz
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2024-04-03
Data aktualizacji: 2024-04-17
Powrót

Zobacz także

Znajdź