Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Kwiecień w pałacu Potockich

Tradycyjnie program wydarzeń w obiekcie przy Rynku Głównym 20 wypełniony jest premierami literackimi, warsztatami dla dzieci i dorosłych oraz panelami dyskusyjnymi. W kwietniu spotkamy się m.in. z Martą Hermanowicz, Michałem Bilewiczem, Bogdanem de Barbaro, Rafałem Matyją i Anną Różą Burzyńską. Porozmawiamy o poliamorii, zmieniającym się Krakowie, palestyńskiej poezji, roli gier cyfrowych w życiu osób starszych oraz średniowiecznych (pre)feministkach. Nie zabraknie koncertu, a także wydarzeń zamkniętych i specjalnych. Na przełomie kwietnia i maja w pałacu zagości ponownie Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego Mastercard Off Camera!

Fot. materiały prasowe

Do pałacu Potockich wróci Stowarzyszenie All In UJ z kolejną edycją projektu „Tydzień Edukacji Seksualnej”. Już jutro, 18 kwietnia o godz. 18.30 w ramach wydarzenia „Poliamoria – otwarte związki, otwarte serca, otwarte łóżka?” będzie relacjach niemonogamicznych. Czym właściwie jest poliamoria i jaka zależność występuje między tym zjawiskiem a poligamią, otwartym związkiem czy swingowaniem? Czy jest to wymysł ostatnich lat, czy może praktyka znana od wieków? Jak wygląda dyskurs publiczny i naukowy wokół poliamorii w Polsce?

21 kwietnia o godz. 16.00 zapraszamy na dwudziestą odsłonę cyklu „Porta w Pałacu”. Pod hasłem Hommage à Quintette instrumental de Paris – w hołdzie francuskiemu zespołowi wystąpi Cracow Harp Quintet. Zasadniczą część repertuaru grupy stanowią utwory z końca XIX i pierwszej połowy XX wieku, w szczególności wywodzące się z francuskiego impresjonizmu. Oprócz kompozycji autorstwa m.in. Alberta Roussela, Jeana Crasa czy Marcela Tourniera, w programie pojawią się dzieła polskich kompozytorów, takich jak Aleksander Tansman.

Wydarzenia literackie

Ostatnim literackim wydarzeniem miesiąca będzie druga odsłona cyklu „Humanistyka na mieście”. 19 kwietnia o godz. 18.00 zapraszamy na spotkanie z Anną Różą Burzyńską, autorką „Atlasu anatomicznego Georga Büchnera”. O tej wyjątkowej publikacji z autorką rozmawiać będą Jan Balbierz i Monika Świerkosz. Wydarzenie organizowane jest przez Pracownię Pytań Krytycznych na Wydziale Polonistyki UJ we współpracy z pałacem Potockich.

Wydarzenia dla dzieci

„Literackie Chwile” odbędą się w niedzielę, 21 kwietnia o godz. 10.00. Hasło „Żeby znaleźć, trzeba zgubić, czyli Chwila z nie wiadomo czym” przyświecać będzie przy eksplorowaniu książki „Zguba” autorstwa Shauna Tana, w przekładzie Jacka Drewnowskiego (Kultura Gniewu).

Oba spotkania warsztatowe poprowadzą Beata Kwiecińska i Maciej Dąbrowski – twórcy INSPIRO, organizatorzy setek warsztatów dla najmłodszych, nagradzani animatorzy kultury uwielbiający pracę z dziećmi, dla których zmieniają świat. Są „praktycznie nieteoretyczni”. Fascynuje ich siła oddolnych inicjatyw, energia lokalnych społeczności i fakt, że wszystko jest możliwe.

Mastercard Off Camera

Na przełomie kwietnia i maja w pałacu zagości ponownie Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego Mastercard Off Camera! To już 17. edycja jednego z najważniejszych wydarzeń filmowych w tej części Europy. Od 26 kwietnia do 4 maja w pałacu Potockich przy Rynku Głównym 20 w Krakowie będzie znajdować się centrum festiwalowe czynne w godz. 11.00-18.00.

Wydarzenia specjalne i zamknięte

W pałacu Potockich dużą część programu wypełniają wydarzenia zamknięte i specjalne – kierowane do zorganizowanych grup – a także spotkania branżowe. W kwietniu kontynuowana będzie Szkołę Czytania, zainicjowany w 2018 roku projekt edukacyjny programu Kraków Miasto Literatury UNESCO. Jego celem jest promocja czytelnictwa, rozwijanie kompetencji i postaw czytelniczych wśród przedstawicieli różnych grup odbiorców, w tym przede wszystkim grup szkolnych. Zajęcia w ramach Szkoły Czytania odbędą się 19 kwietnia.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Marcin Drobisz
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2024-04-03
Data aktualizacji: 2024-04-17
Powrót

Zobacz także

Znajdź