Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Laureaci Nagrody Teatralnej im. Stanisława Wyspiańskiego uhonorowani

17 grudnia w Teatrze im. Juliusza Słowackiego odbyła się uroczysta gala wręczenia Nagrody Teatralnej im. Stanisława Wyspiańskiego ustanowionej przez Radę Miasta Krakowa. Wyróżnienia odebrali twórcy spektaklu „1989”, Michał Nowicki za „Twin Peaks: do drzwi czerwonych zapukam”, Juliusz Chrząstowski za rolę w „Salome”, twórcy „Calineczki” oraz „Arcadii”. Wydarzenie zostało połączone z prezentacją nowej kurtyny przygotowanej z okazji jubileuszu 130-lecia Teatru Słowackiego.

Fot. Jeremi Astaszow

Gratuluję i dziękuję wszystkim laureatom za zaangażowanie, z jakim kształtują krakowską scenę teatralną, która jest miejscem zarówno artystycznych prezentacji, jak też jednocześnie ważnej i potrzebnej dyskusji o sprawach społecznie ważnych – podkreślał prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Wyróżnienie przyznaje prezydent Krakowa na wniosek kapituły, która proponuje laureatów spośród najciekawszych dokonań teatralnych minionego roku. W tej edycji wyróżnione zostały przedsięwzięcia, które po raz pierwszy zostały zaprezentowane publiczności w 2022 roku. Podczas uroczystej gali nagrody laureatom wręczył prezydent Krakowa Jacek Majchrowski oraz wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa Artur Buszek.

− Kapituła nagrody nie ma łatwego zadania. Kraków zajmuje ważne miejsce na polskiej scenie teatralnej, działa tu wiele teatrów i grup teatralnych – instytucjonalnych i nieinstytucjonalnych, które każdego roku przygotowują kilkadziesiąt teatralnych projektów. Bacznie przyglądamy się kierunkom działań i rozwoju krakowskiego teatru, wskazujemy te, które naszym zdaniem szczególnie zasługują na wyróżnienie, najbardziej poruszają i – co niejednokrotnie udowodnili laureaci konkursu – mają też szansę na zapisanie się w historii teatru – mówił prof. Jacek Popiel, przewodniczący kapituły konkursowej.

Wybór laureatów Nagrody im. Stanisława Wyspiańskiego nie jest łatwy. Wymaga głębokiej refleksji, analizy i dyskusji wśród członków Kapituły. Pamiętajmy, że tylko miejskie teatry, których organizatorem jest Miasto Kraków na 14 scenach wystawiły w 2022 roku 33 premierowe spektakle, zagrały łącznie 2752 przedstawienia, które obejrzało 546,2 tys. widzów. A to tylko część krakowskiej sceny teatralnej, na której ważne miejsce zajmują także teatry nieinstytucjonalne, zwykle wspierane przez miasto – podkreślała Katarzyna Olesiak, dyrektorka Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK.

Tegoroczni laureaci

Wśród laureatów tegorocznej edycji nagrody znaleźli się: zespół twórców i aktorów spektaklu „1989” w reżyserii Katarzyny Szyngiery (Teatr im. J. Słowackiego), Michał Nowicki za „Twin Peaks: do drzwi czerwonych zapukam” (Teatr Barakah), Juliusz Chrząstowski za rolę w „Salome” w reżyserii Kuby Kowalskiego (Narodowy Stary Teatr im. H. Modrzejewskiej), twórcy i obsada spektaklu „Calineczka” w reż. Jakuba Roszkowskiego (Teatr Ludowy) oraz twórcy i obsada „Arcadii” w reżyserii Jerzego Zonia (Teatr KTO).

Warto zwrócić uwagę, jak różnorodne formy teatralnej ekspresji i języków scenicznych prezentują tegoroczni laureaci. Zwycięskie spektakle różnią się od siebie diametralnie. Mamy zarówno nawiązanie do klasycznych form teatru i dramatu, mamy nowatorski musical, czy teatr wędrujący – wręcz uliczny. Po raz pierwszy nagrodziliśmy oszałamiający barwami, kostiumami i wymową spektakl dla dzieci. Jego nowoczesna scenografia, koncept i formuła muzyczna działa nie tylko na widza dziecięcego, ale także na dorosłych. Warto też zauważyć, jak niełatwe i różnorodne tematy podejmują twórczynie i twórcy nagrodzonych spektakli, począwszy od problemu odmienności, poprzez oryginalną rapowaną nową opowieść o narodzinach ruchu Solidarności i przełomie 1989 r. W tej galerii zwycięzców mamy także kreatywną paraboliczną opowieść o życiu i jego fazach, „Arkadia” to podjęcie uniwersalnego tematu Everymana. Wybór, jakiego dokonaliśmy, pokazuje wszystkie odcienie i barwność sceny krakowskiej. Gratuluję wszystkim laureatom i laureatkom. I mam nadzieję, że Nagroda Wyspiańskiego przyznana w nadzwyczajnych okolicznościach wielkiego jubileuszu Teatru Słowackiego będzie źródłem satysfakcji i motywacji dla wszystkich członków zespołów teatralnych – mówi Robert Piaskowski, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. kultury.

W tym roku odbyła się 12. edycja Nagrody Teatralnej im. Stanisława Wyspiańskiego. Dodatkowe informacje o laureatach można znaleźć w naszym komunikacie. Łączna pula środków przeznaczonych przez miasto na wypłatę nagród laureatom to 85.000 zł.

Wręczenie nagrody połączone z jubileuszową prezentacją Kurtyny Kobiet

Wybór miejsca wręczenia nagrody nie był oczywiście przypadkowy. To przygotowany przez Teatr im. Słowackiego spektakl − musical „1989” zdobył nagrodę główną. Dodatkowo gala została połączona z ceremonią odsłonięcia nowej kurtyny, ufundowanej z okazji jubileuszu 130-lecia teatru przez Miasto Kraków i Województwo Małopolskie.

Przygotowywana według projektu krakowskiej artystki Małgorzaty Markiewicz ręcznie tkana Kurtyna Kobiet jest formą uhonorowana wybitnych krakowianek, które swoim talentem, mądrością i determinacją zapisały się na kartach historii naszego miasta. Znajdą się na niej nazwiska 130 krakowianek, które ze względu na działalność w różnych sferach życia społecznego, patriotycznego i artystycznego zasługują na naszą pamięć. Inicjatywa wpisuje się też we współczesny dialog na temat historycznej roli kobiet. Miasto dofinansowało wykonanie kurtyny kwotą w wysokości 150 000 zł.

To dzieło wyjątkowe, o niezaprzeczalnych walorach artystycznych, które stanowi idealny jubileuszowy prezent zarówno dla wszystkich krakowianek – tych, które współtworzyły historię i tych, które dzisiaj nadają kierunki rozwoju naszemu miastu, jak też dla krakowian i gości. To jednocześnie trwała pamiątka po jubileuszumówiła Katarzyna Olesiak, dyrektorka Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK.

Organizatorzy jubileuszu liczą, że nowa kurtyna pozostanie w pamięci przyszłych pokoleń, podobnie jak data pierwszej publicznej prezentacji w Krakowie słynnej Kurtyny Siemiradzkiego, która miała miejsce 18 kwietnia 1894 roku.

Dodajmy, że Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie to jedna z najsłynniejszych i najbardziej zasłużonych scen w Polsce. Istnieje od 1893 roku. Na frontonie budynku teatru widnieje znaczący napis: „Kraków narodowej sztuce”.

pokaż metkę
Autor: Anna Latocha
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2023-12-11
Data aktualizacji: 2023-12-23
Powrót

Zobacz także

Znajdź