Wystawa audiowizualna „City/Sound/Scape” w Nowej Hucie
Dwoje artystów, dwa miesiące rozmów, cztery miesiące nagrań pejzażu dźwiękowego, pięć projektorów i sto par słuchawek bezprzewodowych – tak w skrócie można zapowiedzieć wystawę audiowizualną „City/Sound/Scape”, której wernisaż odbył się 1 grudnia, o godz. 18.00, w Teatrze Łaźnia Nowa. Wydarzenie jest częścią projektu „Nowe topografie Nowej Huty. Archeologia codzienności 2023”, realizowanego przez Simone Rueß i Rafała Mazura.
Rafał Mazur, muzyk i filozof, znany m.in. z „Koncertów Głębokiego Słuchania” i cyklu „Muzyka w Komnatach Ciszy” wyruszył w podróż po Nowej Hucie, aby zarejestrować dźwięki z miejsc, które po woli znikają z audialnej mapy miasta. Simone Rueß, artystka wizualna, która mieszka na co dzień w Berlinie zaprosiła nowohucian do mobilnego stołu, na którym umieściła mapę Nowej Huty. Jej rozmówczynie i rozmówcy rysowali ścieżki swoich codziennych tras i oznaczali ważne dla nich miejsca. Spotkanie stało się okazją do rozmowy o tym, czym dla mieszkanek i mieszkańców Nowej Huty jest „dom”. Czy to tylko realne miejsce w przestrzeni, które można oznaczyć na mapie?
– Każde pokolenie ma na to pytanie swoją własną odpowiedź – mówi Małgorzata Szydłowska, dyrektorka ds. Domu Utopii i kuratorka projektu „Archeologia Codzienności 2023”. – Jaką? O tym będzie można się przekonać już w najbliższy piątek, o godz. 18.00, w Teatrze Łaźnia Nowa. Wspólnie wyruszymy w podróż po realnej i symbolicznej przestrzeni Nowej Huty. Miejscu, które dynamicznie się zmienia i chce, aby te zmiany zapamiętać – zaznacza.
Wystawę „City/Sound/Scape” można było zobaczyć i usłyszeć w Teatrze Łaźnia Nowa do 4 grudnia w godz. 16.00–19.00.
Dziś, 5 grudnia, o godz. 17.00, w Domu Utopii odbędzie się spotkanie z Simone Rueß i Rafałem Mazurem, którzy opowiedzą o realizacji projektu, pejzażu dźwiękowym Nowej Huty, przestrzeni miasta, jako przestrzeni narracyjnej i o swoich badawczych oraz artystycznych inspiracjach i poszukiwaniach.
Więcej informacji na stronie internetowej domutopii.pl.
Projekt jest realizowany przy wsparciu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Gminy Miejskiej Kraków.